Beton má vrátit život zničeným útesům

Jakarta - Rybáři v Indonésii vytáhli do boje proti následkům znečištění a poničení oceánů. Odumřelé korálové útesy nahrazují novými, vytvořenými z betonu, kamene, bambusu a písku. A život se do uměle vybudovaných útesů překvapivě vrací.

Oceán obklopující indonéskou provincii Severní Sulawesi je proslulý svými korálovými útesy a hojností ryb. Není divu, že se mnohé lokality staly mezi potápěči z celého světa naprostými hity. Jenže moře v jejich okolí dostává ránu za ranou. Místní rybáři totiž ve snaze zvýšit svoje hubené úlovky používají podomácku vyrobené bomby. Nejenže tím decimují populaci ryb, ale taky způsobují obrovské škody na korálových útesech.

Skupina ochránců přírody z vesnice Tumpaan se rozhodla, že nepříznivý trend zvrátí a do oceánu, na kterém závisí jejich živobytí, vrátí život. Loni vyhlásili oblast kolem své vesnice přírodní a ekologickou rezervací a vyjádřili svoje odhodlání vyvést místní populaci z chudoby. Na to slyšela místní vláda a poskytla jim potřebné prostředky a vzdělání. V dubnu letošního roku vysadili ochránci do moře první umělé útesy.

Betonový základ pro korálové útesy
Betonový základ pro korálové útesy

Jsou vyrobené ze směsi betonu, písku a kamene, rámy jsou z bambusu. Jde o levný a snadno dostupný materiál a do výroby se tak mohou zapojit místní. „Kdybychom se rozhodli používat kov, museli by vesničané do města, aby nějaký našli. Pokud ale používáme bambus, jde o lokální a dostupný zdroj,“ vysvětluje ekolog Roger Lantang.

Během měsíce vesničané vyrobili 160 částí umělých útesů, kterými pokryli 5 hektarů dna oceánu. Už po týdnu se na jejich betonovém povrchu začaly zabydlovat rostliny a vracely se i ryby. To samozřejmě potěší každého, kdo přiložil ruku k dílu, a obzvlášť místní omladinu – jestli se životu na umělých útesech povede dobře, dnešní teenageři mají o živobytí postaráno. „Korálové útesy v okolních vodách jsou poškozené, ale vesničané je chtějí zpět! Proto podporujeme tento program na výrobu umělých útesů a jejich vysazování do oceánu. Snad se vrátí i koráli,“ doufá vesničan Derek Jonli.

Nový základ pro korálové útesy jsou vyrobeny z betonu
Nový základ pro korálové útesy jsou vyrobeny z betonu

Zapojit místní obyvatele je velmi důležité. Pokud by projekt nepřijali za svůj, jen neochotně by měnili svoje zvyky a budoucnost projektu by byla nejistá. „Doufáme, že vesničané budou opatrní a budou se o svoje životní prostředí starat. Obzvlášť by měli pečovat o oceán, který jim tolik dává,“ dodává Lantang.

Korálový útes
Korálový útes

Oblast kolem Tumpaanu patří mezi místa, kde žije nejvíc druhů korálů na světě. Místní doufají, že se jim rozmanitost druhů podaří udržet a vrátit ji i do poškozených míst. Turisté se sem zatím nehrnou v zástupech, ale to může přijít – i kdyby jen kvůli tomu, aby se podívali, jestli ochrana přírody a ekonomické zájmy mohou existovat společně.