NATO bombardovalo Kaddáfího televizi

Tripolis/Brusel - Letadla Severoatlantické aliance dnes v noci zaútočila na tři vysílače libyjské televize. Libyjský vládní mluvčí prohlásil, že jednotky vládce země Muammara Kaddáfího zabily od středy na západě země nejméně 190 povstalců. Při pátečním pohřbu povstaleckého velitele Abdala Fataha Júnise, kterého patrně zabili příslušníci jedné povstalecké frakce, jeho syn hystericky volal po návratu Kaddáfího, aby se do země vrátila stabilita.

V libyjské metropoli Tripolisu v noci zazněla série výbuchů. Podle agentury AFP to bylo v místech, kde je Kaddáfího sídlo. Otřásl se i nedaleký hotel, kde jsou soustředěni zahraniční novináři. Televize al-Džamáhíríja bez podrobností oznámila, že bylo zasaženo její sídlo.

Mluvčí NATO v Bruselu pak informoval, že letouny NATO zaútočily na televizní vysílače, aby „Kaddáfího umlčely“. Podle něho byl útok v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN hovořící o nutnosti bránit libyjské civilisty. „Náš zásah byl nutný, protože režim televizi využívá k útlaku civilních obyvatel,“ prohlásil mluvčí.

Mluvčí libyjské vlády v pátek večer kromě oznámení o údajném zabití nejméně 190 povstalců na západě země řekl, že za smrt povstaleckého velitele Júnise je odpovědná teroristická síť al-Káida.

Agentura AP citovala důstojníka povstaleckých zvláštních sil, jenž v povstalecké baště Benghází řekl, že byl přítomen tomu, když Júnise ve středu odvedli příslušníci povstalecké frakce zvané Brigáda mučedníků 17. února, kteří ho pak zabili. Nejmenovaný představitel této frakce řekl, že Júnis byl zrádce. Júnis byl svého času Kaddáfího ministrem vnitra a podílel se na potlačování opozice.

Video NATO útočilo na libyjskou televizi
video

NATO útočilo na libyjskou televizi