Královská svatba č. 2: Zara si vzala ragbistu Mikea

Londýn - Británie zažila další královskou svatbu. Vnučka královny Zara Phillipsová si dnes ve skotském Edinburghu vzala anglického ragbistu Mikea Tindalla. Na rozdíl od dubnové svatby jejího bratrance, prince Williama, byl dnešní sňatek soukromou a mnohem skromnější záležitostí. Přesto do kostela Canongate Kirk v centru Edinburghu na svatbu přišla královna a její manžel princ Philip, královští novomanželé, vévoda a vévodkyně z Cambridge, princ Harry, princ Charles a jeho žena Camilla, princ Edward a princ Andrew s dcerami Beatricí a Eugenií. Dvaatřicetiletý Tindall pozval i své spoluhráče Iaina Balshawa, Lawrence Dallaglia a Martina Johnsona. Mezi svatebčany byl i Zařin kmotr a někdejší šampion formule jedna Jackie Stewart.

Zatímco na svatbu Williama a Kate přišly v Londýně statisíce lidí, v úzkých uličkách centra Edinburghu přihlíželo u kostela ze 17. století jen několik set zvědavců, protože víc se jich za bezpečnostní bariéry nevešlo. Stejně tak vlastní obřad nepřenášela televize. Přesto přijíždějící hosty vítaly hlasité ovace přihlížejících, největší zahrnuly právě Williama s Kate.

Třicetiletá Zara je třináctá v pořadí na trůn. Je dcerou princezny Anny - jediné dcery královny Alžběty II. - a kapitána Marka Phillipse, který získal v roce 1972 zlatou olympijskou medaili. Je také úspěšnou jezdkyní a chce se zúčastnit olympijských her příští rok v Londýně. Ponechá si své dívčí příjmení, prý právě kvůli sportovní kariéře.

Zara Phillipsová
Zara Phillipsová

Dnešní obřad byl první královskou svatbou ve Skotsku za skoro 20 let. Naposledy se zde v roce 1992 podruhé vdávala právě Zařina matka, princezna Anna. Britský tisk označoval v minulosti temperamentní Zaru za rebelku královské rodiny kvůli jejím odvážným modelům i kvůli tomu, že mívala piercing v jazyku. Svou pověst potvrdila i dnes, když přijela na svatbu o pět minut později.

Nevěstiny hedvábné šaty v barvě slonové kosti s odhalenými rameny navrhl Stewart Parvin, který je oblíbeným návrhářem královny. Ženich nebyl ve skotském kiltu, ale rozhodl se pro žaket. Královna byla v růžovém, Camilla přišla s odvážným květinovým diadémem, neméně odvážný byl našikmo posazený rozměrný klobouk vévodkyně z Cambridge.

Zara Phillipsová si vzala Mikea Tindalla
Zara Phillipsová si vzala Mikea Tindalla
Více fotek
  • Zara Phillipsová si vzala Mikea Tindalla autor: Dylan Martinez, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2755/275433.jpg
  • Vévodkyně z Cambridge na svatbě Zary Phillipsové autor: Dylan Martinez, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2755/275436.jpg
  • Vévodkyně z Cambridge autor: Dylan Martinez, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2755/275437.jpg
  • Zara se svým otcem Markem Phillipsem autor: Dylan Martinez, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2755/275438.jpg

Novomanželé už slavili v pátek večer spolu se 150 pozvanými na palubě královské jachty Britannia, na které tradičně trávili líbánky novomanželé z královské rodiny, včetně princezny Anny. V roce 1997 byla jachta vyřazena z provozu, kotví u Edinburghu a je z ní turistická atrakce. Na jachtě slavila především mladší generace královské rodiny - vedle snoubenců princ William s Kate, stejně jako jeho bratr princ Harry a jejich sestřenice Beatrice a Eugenie.

Po obřadu se svatební hosté přesunuli auty na recepci do nedalekého královnina skotského sídla v Holyroodhouse. Když královna není v Edinburghu, je Holyroodhouse otevřený veřejnosti, ale kvůli svatbě je na pět dní uzavřen. Podle britských listů královna jako svatební dar novomanželům zaplatila 40 000 liber (asi 1,1 milionu korun) za ušlé vstupné při uzavření paláce. Vlastní svatbu prý hradí obě rodiny. Jen zajištění bezpečnosti bude stát podle skotských listů asi půl milionu liber (zhruba 14 milionů korun).

Princezna chtěla ženichovi narovnat nos

Zara Phillipsová je s Tindallem už od roku 2003. Setkali se v Sydney po vítězství Anglie na ragbyovém šampionátu a seznámil je prý v jednom baru princ Harry. Mike Tindall nabídl manželství Zaře loni v prosinci - podle britského tisku doma, když se zrovna dívala na gauči na film X-Men. Když přijala, zavolala prý hned matce. Princezna Anna na to reagovala tím, že navrhla, aby si Tindall nechat narovnat zlomený nos. „Řekla, že to ráda zaplatí,“ řekl listu The Guardian, ale nos si ponechal beze změny.