Syrská armáda vtrhla do Hamá, až sto mrtvých

Hamá (Sýrie) – Syrští vojáci dnes časně ráno s tanky vtrhli do města Hamá, které je jednou z bašt opozice, a podle předního nevládního aktivisty přitom zabili 95 lidí. Při zásazích jinde v zemi bylo prý zabito dalších 26 osob. Čísla nelze nezávisle ověřit. Podle syrské lidskoprávní organizace se sídlem v Londýně zemřelo od půlky března v Sýrii přes 1500 civilistů.

Předseda syrské Národní organizace pro lidská práva Ammar Kurabí řekl, že „armáda a bezpečnostní síly podnikly útok na Hamá, zahájily palbu na civilisty a zabily 95 lidí“. Dodal, že už má seznam 62 obětí. Dalších 19 lidí bylo podle něho zabito v Dajr az-Zauru na východě země, šest v Haraku na jihu a jeden v Bukamalu rovněž na východě.

O 45 mrtvých v Hamá předtím hovořila Syrská observatoř lidských práv, která sídlí v Londýně, ale má po Sýrii své zdroje. Další zdroje uváděly nižší čísla. Nejmenovaný lékař z Hamá agentuře Reuters už ráno řekl, že do tří tamních nemocnic bylo dopraveno 24 těl, že množství lidí je zraněno a chybí krev pro transfuze.

Podle svědků bylo město vystavena palbě z tanků a do hlavních čtvrtí byly zastaveny dodávky vody a elektřiny. Hamá se stalo jedním z center odporu proti prezidentovi Bašáru Asadovi a jeho vládě. Ve městě opakovaně demonstrovaly statisíce lidí. Vojáci ho obléhali už asi měsíc.

Video Reportáž Blanky Závitkovské
video

Reportáž Blanky Závitkovské

Režim se bojí začátku ramadánu

Protesty proti 11leté vládě prezidenta Asada trvají od března. Zítra navíc začíná ramadán. Režim se podle analytiků snaží odpor před muslimským posvátným měsícem co nejvíc přidusit, protože se bojí, že demonstrace ještě zesílí. „Snaží se povstání potlačit, protože vědí, že se opozice pokusí v době mezi západem a východem slunce protestovat,“ řekl syrský aktivista Mustafa Osso televizi al-Džazíra.

Město ale proslulo jako symbol odporu už za vlády otce nynějšího prezidenta, Háfize Asada. Ten v Hamá v roce 1980 krutě potlačil revoltu zakázaného Muslimského bratrstva. Údajně bylo 20 000 mrtvých.