Breivik měl při výslechu absurdní požadavky

Oslo - Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik, který minulý týden zabil 77 lidí, prý podmínil své další výpovědi abdikací norského krále, demisí vlády a generálního štábu a svým jmenováním do čela armády. Podle norské televize tyto požadavky přednesl vyšetřovatelům při svém druhém výslechu, který se konal v pátek. Výslech trval deset hodin a terorista nakonec navzdory svým požadavkům s vyšetřovateli spolupracoval.

Šéf vyšetřovatelů Paal-Fredrik Hjort Kraby řekl, že Breivik se jeví velmi ochotný ke spolupráci s výjimkou jedné oblasti - dalších buněk své organizace, jejichž existenci jednou zmínil.

Breivik je nyní v přísně střežené vazební věznici. Vazbu lze obnovovat každých osm týdnů. Má být podroben psychiatrickým testům, aby se zjistilo, zda je možné ho považovat za trestně odpovědného. Výsledky expertizy mají být známy do listopadu.

Jeho advokát už řekl, že jeho mandant je asi nepříčetný, ale že je příliš brzy na to říci, zda se obhajoba bude zakládat právě na tom.

Psychiatr pochybuje o Breivikově nepříčetnosti

Předseda soudní lékařské komise, která bude Breivikovo duševní zdraví zkoumat, ale řekl, že nepovažuje za pravděpodobné, že by byl atentátník prohlášen za nepříčetného. Aby soud mohl k takovému verdiktu dojít, musel by terorista v době činu ztratit kontakt s realitou do té míry, že by ztratil vládu nad svými činy. „Není příliš pravděpodobné, že by to byl psychotik,“ uvedl Tarjei Rygnestad.

Psychotici podle něj jsou schopni jen velmi jednoduchých úkonů a už jen cesta autem z Osla, kde Breivik odpálil bombu, na ostrov Utöya, kde střílel do mladých lidí, by byla nad jejich síly. „Pokud slyšíte hlasy, které vám říkají, že máte udělat to a to, naprosto to rozptýlí vaši pozornost. Řízení auta je přitom velmi komplexní činnost,“ řekl Rygnestad. Proti Breivikově nepříčetnosti prý svědčí i to, že útok dlouhodobě plánoval a snažil se vyhnout odhalení.