Špatné počasí decimuje turistiku v Tatrách

Poprad - Vysoké Tatry po několika letech zase vítají zvýšený počet českých turistů. Podle údajů slovenských hoteliérů jich dorazilo o deset procent víc než v minulých letech. Nepřeje jim ale moc počasí a tak často musí volit alternativní program. Místo do hor tak míří spíš za památkami nebo do akvaparků s termální vodou, kterých pod Tatrami v uplynulých letech vyrostlo hned několik.

Od začátku prázdnin panuje v Tatrách deštivé počasí. Hoteliéři i provozovatelé vorů na Dunajci jsou už z letošního počasí zoufalí. „Počasí je sedmdesát procent úspěchu dovolené. Takže s tím jsou spojena i storna přímo během pobytů. Hosté odjíždějí dřív,“ komentuje nevydařenou sezonu manažer hotelu Morava v Tatranské Lomnici Jozef Ondrejka. „Poslední tři roky jsou opravdu problematické. Loni povodně, letos špatné počasí,“ lituje Ján Hubce z vorařského spolku Červený Klášter.

Vory na Dunajci
Vory na Dunajci

Částečným zadostiučiněním je pro ně jen zvýšený zájem českých turistů o dovolenou na Slovensku. Po letech počet Čechů mířících na dovolenou na Slovensko znovu stoupá. Letos jich přijelo do Tater asi o desetinu víc než vloni. Kvůli špatnému počasí v horách ale vyhledávají vyhledávají spíš památky, jeskyně a akvaparky.

Provozovatelé vorů na Dunajci i provozovatelé dalších služeb v cestovním ruchu mohou jen doufat, že se aspoň v srpnu počasí umoudří a přivede jim víc turistů.