Podle Pekingu mohou za násilnosti v Sin-ťiangu islamisté

Peking – Čínské úřady dnes obvinily z nedělních násilností ve městě Kašgar v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang islámské radikály vycvičené v Pákistánu. O víkendu bylo v Kašgaru na severozápadě Číny zabito 19 lidí, včetně šesti civilistů. V oblasti Sin-ťiang, kde sílí snahy muslimských Ujgurů o odtržení, propuklo etnicky motivované násilí ve velkém před dvěma lety. Připravilo tehdy o život 200 lidí.

Skupina útočníků v neděli vtrhla do jedné z restaurací v centru šestisettisícového Kašgaru, zabila jejího majitele a číšníka a celý podnik zapálila. Na ulici pak ozbrojenci ubodali další čtyři civilisty a 12 jich zranili. Policie, která na místo dorazila, pět útočníků zastřelila a čtyři zatkla. „Zadržení podezřelí přiznali, že vůdci skupiny pobývali v minulosti v Pákistánu, připojili se k separatistické Islámské straně Východního Turkestánu a získali výcvik ve výrobě palných zbraní a výbušnin. Poté pronikli zpět do Číny,“ uvedla ve svém prohlášení vláda v Kašgaru. „Všichni členové této skupiny vyznávají extremistické náboženské názory a podporují džihád,“ dodává se v komuniké, podle nějž se jednalo o „předem připravený teroristický útok“.

Zakázaná organizace Islámská strana Východního Turkestánu, která je na americkém seznamu teroristických organizací a která podle Pekingu spolupracuje se sítí al-Káida, bojuje za samostatnost oblasti Sin-ťiang, jež hraničí mimo jiné s Pákistánem, Afghánistánem a Ruskem a jež skrývá ložiska ropy a zemního plynu.

Čínský list Global Times napsal, že všichni podezřelí z nedělního útoku pocházejí z řad menšinového etnika Ujgurů, kteří jsou původními obyvateli Sin-ťiangu a kteří se většinou hlásí k umírněnému islámu. Pákistán, který se Sin-ťiangem sousedí, na obvinění zatím nereagoval.

/*json*/{"map":{"lat":44.245199015221,"lng":87.03369140625,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":43.810747313447,"lng":87.593994140625,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

V současné době žije v dvacetimilionovém Sin-ťiangu osm milionů Ujgurů, kteří hovoří turkickým jazykem. Stěžují si na stálý příliv etnických Chanů (Číňanů), kteří je údajně zatlačují na okraj společnosti. Situace v oblasti Sin-ťiangu je napjatá od roku 2009, kdy si střety Ujgurů s Chany v regionální metropoli Urumči vyžádaly téměř 200 obětí; 20. července letošního roku zemřelo při srážkách Ujgurů s policií nejméně 18 lidí.