Breivikovy nesmyslné požadavky – chce psychiatra z Japonska

Oslo – Norský atentátník Anders Behring Breivik si ve vazbě vymýšlí nesmyslné požadavky. Zatímco minulý týden mu policie vyhověla, když se chtěl na výslech převléknout do červeného oblečení, jeho další požadavek zřejmě zůstane bez odezvy. Breivik totiž podle svého advokáta požaduje, aby ho vyšetřil japonský psychiatr, protože ten mu prý lépe porozumí.

„Můj klient vyjádřil přání mít japonského experta. Vychází to z jeho pojetí cti. Domnívá se, že Japonec ho pochopí lépe než nějaký Evropan,“ řekl Breivikův advokát Geir Lippestad. Sám pak ovšem přiznal, že tento požadavek zřejmě zůstane nesplněn. 

Breivik už ve svém manifestu vyjádřil svou fascinaci Japonskem a Koreou, především jejich samurajským pojetím cti. Usmyslel si proto, že specialista z Japonska spíše pochopí smysl jeho činů. 

Jenže Breivik nežádá jen to. Za dobu, co je ve vazbě, už požadoval splnění další zvláštních požadavků. Chtěl například, aby odstoupila norská vláda. Vyžadoval také reformu norského politického systému tak, aby v čele stál rytířský řád křižáků a on byl v jeho čele. „Tato řada přání naznačuje, že vůbec nechápe svou situaci a nerozumí ani fungování společnosti,“ komentuje to Lippestad.   

Psychiatrické vyšetření Breivika má začít příští týden, budou ho vyšetřovat dva norští odborníci Synne Sörheimová a Torgeir Husby. Podle advokáta Breivik zatím neodmítá s těmito experty mluvit, i když to nejsou Japonci. 

V Norsku se dnes konají pohřby dalších obětí Breivikova řádění z 22. července, které si vyžádalo nejméně 77 životů. Premiér Jens Stoltenberg se chce osobně zúčastnit pohřbu 18leté muslimky Mony Abdinurové na jednom ze hřbitovů v Oslu. Patřila mezi 69 mladých lidí, které Breivik usmrtil při útoku na tábor mladých sociálních demokratů na ostrově Utöya.

Americká vláda navrhla omezení prodeje dusíkatých hnojiv

Americká vláda předložila návrh zákona omezujícího prodej umělých hnojiv na bázi dusičnanu amonného, protože z nich lze snadno vyrobit poměrně účinnou výbušninu. Přikročila k tomuto kroku 15 let poté, co takto vyrobenou bombou zabil atentátník v Oklahoma City 168 lidí při útoku na budovu federálních úřadů, téměř pět let poté, co regulaci prodeje této substance podpořil Kongres a ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA, ale jen několik dní poté, co tunovou bombu stejného složení použil v Norsku Breivik.

Podle návrhu s názvem Bezpečnostní program dusičnanu amonného (Ammonium Nitrate Security Program) by napříště každý, kdo chce kupovat, prodávat nebo převádět více než25 liber(11 kilogramů) této sloučeniny na území USA, musí mít registraci, aby státní orgány mohly pohyb chemikálie sledovat. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti vydá oprávněným obchodníkům registrační čísla, která budou muset být uváděna také u všech záznamů a hlášení o krádežích nebo ztrátách sloučeniny.