V Sýrii se opět střílelo

Damašek - Syrské vládní jednotky podle svědků opět střílely do demonstrantů. Po večerních modlitbách zranily desítky lidí na západním předměstí Damašku a na severovýchodě země. Tanky dnes po těžkém ostřelování dobyly centrální náměstí ve městě Hamá. Včera ve večerních hodinách došlo k razii proti odpůrcům režimu v řadě dalších měst. Podle nevládních aktivistů jen v Hamá zemřelo nejméně pět lidí. Lidé umírali i v Damašku, Homsu nebo Abú Kamálu.

 

Od neděle armáda podle lidskoprávních organizací zabila na 140 lidí, a to především ve městě Hamá. Násilí v zemi se vystupňovalo začátkem posvátného měsíce ramadán, který chtějí rebelové využít k zesílení protestů.

V reakci na vraždění civilistů vojáky prezidenta Asada vyzvali někteří američtí senátoři prezidenta Obamu k sankcím, které by paralyzovaly energetický sektor Sýrie. Tvrdší paralyzující sankce proti syrskému režimu mělo přinést i zvláštní zasedání Rady bezpečnosti OSN. Její členové se ale ani po dvoudenním jednání na žádném postupu nedohodli.

Ve čtvrtek nakonec rada odsoudila syrskou vládu za útoky na civilisty a porušování lidských práv. Stalo se tak formou prohlášení svého předsedy, které má ale menší váhu než rezoluce, jejíž vyjednání se nepodařilo uskutečnit. V prohlášení se mimo jiné uvádí, že ti, kdo za násilí nesou zodpovědnost, musejí složit účty.

Rezoluce dále vyzývá ke zdrženlivosti a zastavení všech odvetných akcí. Přijetí rezoluce rady bezpečnosti OSN zatím brání odpor Ruska, Číny i některých dalších zemí. Úlitbu Rusku a dalším zemím představuje v prohlášení výzva k zastavení odvetných akcí, zvláště útoků na vládní instituce. Za jedinou cestu z krize označuje prohlášení hledání politického řešení, které by bralo ohled na legitimní požadavky a starosti obyvatelstva. Podle kritiků by se i mírné odsouzení situace mohlo stát záminkou pro vojenskou intervenci západních zemí po vzoru Libye.