Francie zřejmě vydá Noriegu do Panamy

Paříž – Francie vydá bývalého panamského diktátora Manuela Noriegu do jeho vlasti. V roce 1989 ho svrhla americká invaze a Američané ho pak za obchod s drogami a praní špinavých peněz odsoudili na 20 let. Loni ho vydali do Francie, kde dostal za praní špinavých peněz dalších sedm let. Nyní mu hrozí další trest: v Panamě byl odsouzen v nepřítomnosti k desítkám let vězení za podíl na likvidaci politických odpůrců v letech 1968 až 1989. Panama o jeho vydání opakovaně usilovala.

Noriegův právník Yves Leberquier uvedl, že francouzský premiér François Fillon rozhodnutí o extradici podepsal 6. července. Jeho klient se o něm prý dozvěděl minulý týden. Zatím není jasné, kdy bude Noriega vydán. Panamské úřady prý o francouzském rozhodnutí dosud informovány nebyly. Jeden z panamských činitelů ale uvedl, že pokud Francie vydání Noriegy potvrdí, bude příprava na jeho převoz trvat jeden až tři týdny.

Noriegovi je 77 let. Panamě vládl většinu 80. let minulého století. Koncem roku 1989 ho svrhla americká vojenská invaze. V USA pak byl odsouzen k dvaceti letům vězení, mimo jiné kvůli obchodování s drogami a praní špinavých peněz. Po odpykání trestu ho USA loni v dubnu vydaly Francii. Tam byl pro praní špinavých peněz odsouzen k sedmi letům vězení a vysoké pokutě.