Ďáblův dvojník chce znovu zabíjet v pekle

Londýn/Bagdád - Jak se žilo v kůži „černého prince“ Udaje, jednoho ze synů bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna, ukazuje britský film Ďáblův dvojník (The Devil's Double). Na londýnskou premiéru dorazil i Latíf Jahjá, který pracoval jako Udajův dablér řadu let. Právě z jeho vzpomínek Byl jsem Saddámovým synem vychází scénář filmu.

Jahjá přežil jedenáct pokusů o atentát, mnohokrát byl zraněn. Později se zamiloval do Udajovy konkubíny a musel utéct před pomstou sadistického velitele, kterého nakonec zabili američtí vojáci. „Ztratil jsem identitu, úplně jsem o ni v Iráku přišel. Trvalo to dlouho, i poté, co jsem utekl na Západ. Pět let jsem chodil k psychologovi. A pak jizvy: ty mi zůstanou celý život. Není to nic, co se dá zapomenout přes noc,“ říká Jahjá. „Už jsem to řekl dříve: jestli Udaje uvidím v pekle, znovu ho zabiju. Můžu odpustit skoro každému, kromě něho.“

Latíf Jahjá a jeho kniha, která se stala předlohou k filmu Ďáblův dvojník
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

S Udajem se seznámil v 15 letech. Chodili spolu do školy, kde si také Saddámovi lidé všimli, že jsou si podobni. A tak přišel rozkaz iráckého vůdce: budeš Udajovým dvojníkem, kaskadérem smrti. Latífovu podobu, kterou Saddámovi lékaři ještě vylepšili několika operacemi, využívali Američané během druhé invaze do Iráku, kdy jako Udaj jednal s iráckými vojáky.

Video Reportáž Petra Fischera
video

Reportáž Petra Fischera

„Nikdy jsme nebyli vystaveni takové hrůze, takovým tyranům. Už jenom to, že jsem mohl mluvit s Latífem, který s sebou nese všechna ta tělesná a duševní zranění. To ve mně zůstane celý život,“ říká Dominic Cooper, filmový představitel Latífa a Udaje.