Sonda NASA možná objevila tekutou vodu na Marsu

Tuscon (USA) - Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) sbírá data na oběžné dráze kolem Marsu od roku 2006. Ve čtvrtek večer NASA vydala prohlášení, že sonda pravděpodobně našla důkazy naznačující existenci vody v tekutém stavu v období nejteplejších měsíců. O existenci vody na Marsu už se přitom bezpečně ví od roku 2008, kdy další americká sonda Phoenix poskytla důkazy, že se v oblasti severního pólu Marsu vyskytuje už několik centimetrů pod povrchem vodní led.

Vědci NASA předpokládají, že pokud se na Rudé planetě vyskytuje voda v tekutém stavu, bude obsahovat množství soli a bude se vyskytovat pod povrchem. To by vysvětlovalo, proč voda nezamrzá ani při teplotách -128°C, či se hned neodpaří do řídké atmosféry.

Alfred McEwen z arizonské univerzity přirovnává marsovskou vodu k sirupu, podle toho, jakým způsobem teče. McEwen je vedoucím výzkumníkem, který má na starosti speciální kameru připojenou k MRO zvanou High Resolution Imaging Science Experiment (Vědecký experiment s vysokým rozlišením obrazu). Je také vedoucím týmu autorů, kteří ve čtvrtek zveřejnili zprávu o důkazech přítomnosti tekoucí vody na Marsu v časopise Science.

Vědci na panelové diskusi NASA zdůraznili, že výskyt života v tekoucí vodě je pravděpodobnější než v ledu. Nejnovější objev je tak zásadní v otázce možné existence života na Marsu.


V minulosti již NASA na Marsu objevila důkazy o prastarých pobřežích a korytech řek. A analýza roklí na Rudé planetě před pěti lety odhalila čerstvé minerální usazeniny, které naznačovaly nedávný průtok vody. Přesvědčivý důkaz však podle názoru vědců nepřinesla.

Dalším vysvětlením pravidelného ztmavování zkoumaného místa by mohl být prach pohybující se po povrchu planety. Podle McEwena by se však prachové bouře vyskytovaly v nepravidelných intervalech a ne v závislosti na ročním období. Vědci na panelové diskusi mimo jiné řekli, že nejnovější objev naznačuje možnou existenci tekuté vody blíž k rovníku planety, než jak naznačovaly dřívější nálezy.

Biochemička z Indianské univerzity Bloomington Lisa Prattová se domnívá, že by v marsovských nehostinných podmínkách mohly přežívat organismy, neboť v podobných podmínkách byla existence života doložená i u nás. Podle Prattové žijí i na Zemi organismy, kterým se daří pod zemí s minimem slunečního svitu.

Podle Prattové je potřeba pokračovat v průzkumu sedmi lokalit, kde byly nalezeny důkazy cyklického výskytu tekoucí vody. Je to naše první šance spatřit takové prostředí na Marsu, které by mohlo umožnit projevy aktivních biologických procesů. Zkrátka prověřit, zda se na Marsu nyní vyskytuje život.