Thajská premiéra: První premiérka v dějinách země

Bangkok - Thajští poslanci zvolili Jinglak Šinavatrovou první premiérkou v dějinách země. Získala podporu více než poloviny zákonodárců, úřad převezme po schválení thajským králem Pchúmipchonem Adundétem. Čtyřiačtyřicetiletá mladší sestra bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry do politiky vstoupila teprve před 11 týdny a v červenci vyhrála parlamentní volby. S kampaní jí pomáhal bratr, který od vojenského převratu v roce 2006 žije v exilu v Dubaji.

Šinavatrová získala 296 hlasů od 496 hlasujících. Jen tři poslanci byli proti a 197 se hlasování zdrželo během ceremonie, kterou vysílala v přímém přenosu thajská televize.

Bývalá prezidentka firmy SCsset Corp vedla opoziční stranu Puea Thai k vítězství v parlamentních volbách 3. července, kdy v 500členném parlamentu získala 265 křesel. Puea Thai poté vytvořila vládní koalici s pěti dalšími stranami a společně mají 300 poslaneckých mandátů. Demokratická strana dosavadního premiéra Apchisita Vedžadžívy získala jen 159 míst.

Od Šinavatrova sesazení je země rozdělená na dva ostře vymezené tábory, což vede k periodicky se opakujícím protestům i nepokojům, při nichž do ulic vycházejí stoupenci vlády či opozice.

Video Telefonát Roberta Mikoláše
video

Telefonát Roberta Mikoláše