Policie zasáhla proti demonstrantům ve Španělsku i v Chile

Madrid/Santiago - Nejméně dvacet zraněných si vyžádal zatím asi největší střet mezi policií a demonstranty od začátku protestů ve Španělsku. Stovky lidí se znovu pokusily vrátit na madridské náměstí Puerta del Sol, kde se od poloviny května odehrávaly hlavní protesty. Policie jim v tom ale zabránila. Demonstranti se teď chystají na další pochod. Nelíbí se jim dopady ekonomické krize – hlavně vysoká nezaměstnanost.

Hnutí rozhořčených, jak si demonstranti říkají, na madridském náměstí Puerta del Sol založilo v polovině května protestní tábor. Nelíbí se jim dopady ekonomické krize, nevýhodné hypotéky a hlavně obrovská nezaměstnanost. Navíc prý vláda nebere ohledy na potřeby lidí. Policie náměstí v úterý před úsvitem vyklidila a nikoho tam nechce pustit. Demonstranti se ale každý den vracejí a zkoušejí to znovu.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Na Puerta del Sol se protestující chtěli probojovat přes dvě stovky policistů. Výsledkem jsou tři zatčení, dvacet zraněných a zatím asi největší střet mezi policií a demonstranty od začátku protestů. Několik set demonstrantů se pak na protest vydalo na pochod městem. Akci monitorovaly policejní vrtulníky. 

Demonstrace se konají i v dalších španělských městech, organizátoři k jejich plánování využívají internetové sociální sítě jako Facebook nebo Twitter.

/*json*/{"map":{"lat":40.417131059287,"lng":-3.7037175893784,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":40.416988113181,"lng":-3.703470826149,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Španělská vláda doufala, že řešení krize počká až do předčasných listopadových voleb. Analytici ale stále více sázejí na bankrot španělské ekonomiky a premiér José Luis Zapatero tak musí uklidňovat investory. Ani rozhořčení na nový kabinet čekat nechtějí – Zapaterovi předložili dlouhý seznam požadavků a nesplněných volebních slibů.

Španělská ekonomika, která je čtvrtá největší v eurozóně, je ve špatném stavu, což vyvolává nervozitu na finančních trzích. Míra nezamestnanosti s 21,3 procentem je nejvyšší v EU. Nejvíce lidí bez zaměstnání je ve věku do 25 let, bez práce je 44,6 procenta mladých.

Demonstrovalo se i v Chile

Demonstraci studentů rozehnala pomocí slzného plynu a vodních děl i policie v chilském hlavním městě. Víc než dvě stovky demonstrantů policisté pozatýkali. Studenti, kteří požadují více peněz do vysokoškolského systému a rovné podmínky, postavili v ulicích barikády, na nichž zapálili pneumatiky. Ti nejradikálnější házeli na policisty kameny, několik jich zranili. Protestní pochod chilskou metropolí se uskutečnil nazvdory tomu, že úřady akci zakázaly a varovaly, že proti demonstrantům zasáhnou silou.

Demonstranti požadovali rozsáhlou reformu vysokoškolského systému, který je podle nich podfinancovaný a neposkytuje studentům rovné podmínky. Chilský prezident Sebastián Piñera tento týden navrhl změny, které by zajistily větší přísun peněz ze státního rozpočtu do vysokého školství, zlepšily vzdělávání učitelů a vytvořily systém stipendií a studentských půjček. Demonstranti ale Piñerovy návrhy považují za nedostatečné.

Studentské demonstrace v Chile
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24