Země se ocitla pod palbou slunečních erupcí

Washington/Praha – Funkčnost komunikačních systémů a elektrické přenosy by dnes mohla narušit série slunečních erupcí. Vlny zvýšeného elektromagnetického záření k Zemi dorazily už v pátek. Období zvýšené aktivity Slunce může podle expertů trvat až pět let. Nynější vlna erupcí může chod přístrojů ovlivňovat zhruba den. Postiženy by mohly být především některé komunikační systémy.

Případným negativním dopadům se snaží předejít také provozovatelé elektrorozvodných sítí. Podle amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) by však mohly mít problémy některé komunikační satelity a navigační systémy.

Tři erupce na Slunci vybuchly už v úterý a nejsilnější elektromagnetické šoky zaznamenala družice Advanced Composition Explorer (ACE), určená k měření radiace, v pátek.

Tom Bogdan z NOAA uvedl, že Slunce právě přechází z poklidného období do periody zvýšené aktivity. Zvýšený výskyt erupcí prý můžeme očekávat v nejbližších třech až pěti letech. Erupce jsou známé tím, že mohou zasáhnout elektrické přenosy mnoha komunikačních zařízení včetně počítačů a mobilních telefonů.