Masakr v Afghánistánu - při havárii vrtulníku zahynulo 31 vojáků USA

Kábul - Při pádu vrtulníku Severoatlantické aliance v centrálním Afghánistánu přišlo v noci na dnešek o život 31 příslušníků amerických zvláštních sil a sedm afghánských vojáků. K útoku v provincii Vardak se přihlásilo povstalecké hnutí Taliban, které podle různých zdrojů na stroj vypálilo raketu. „Při společné bojové operaci se zřítil vrtulník. O život přišlo 31 vojáků mezinárodních sil a 7 členů afghánského speciálního komanda,“ uvedl Zahír Azímí, mluvčí afghánského ministerstva obrany. NATO ani USA se zatím k okolnostem pádu vrtulníku nevyjádřily.

Podle agentur jde o největší počet mrtvých vojáků koaličních sil při jediném incidentu v Afghánistánu během téměř desetiletého ozbrojeného konfliktu. Dosud nejhorší podobný incident představovalo sestřelení vrtulníku rovněž typu Chinook v červnu 2005 v provincii Kunar, při němž zahynulo 17 amerických vojáků.

Mluvčí Talibanu uvedl, že povstalci zahájili palbu proti silám NATO a vrtulník sestřelili. Řekl dále, že předtím NATO zaútočilo na dům, v němž se shromáždili povstalci, z nichž osm bylo zabito. Talibanští ozbrojenci se sice nezřídka přihlašují k akcím, které jejich dílem nejsou, ale možnost, že vrtulník sestřelila povstalecká raketa, připustil kromě afghánských oficiálních činitelů i nejmenovaný vysoce postavený americký představitel.

Příčina pádu vrtulníku je však stále ještě předmětem šetření. NATO dnes pouze potvrdilo, že se vrtulník zřítil, počet obětí ale neuvedlo. Neupřesnilo ani jejich státní příslušnost. Potvrdilo nicméně, že v oblasti byla zaznamenána „nepřátelská aktivita“. Mluvčí vlády provincie Vardak uvedl, že k pádu vrtulníku došlo v době společné noční operace NATO a afghánských sil. Vrtulník Chinook má přepravní kapacitu 44 vojáků plus tříčlennou posádku, sdělil zdroj ze Severoatlantické aliance.