Žehlení prsou - antikoncepce po kamerunsku

Yaoundé – Každá čtvrtá dívka v Kamerunu musí podstupovat praktiku takzvaného žehlení prsou. Vyplývá to z americké zprávy o dodržování lidských práv v této africké zemi. Řada dívek pak trpí popáleninami a psychickými problémy, protože jejich prsa jsou zdeformovaná. V Kamerunu žije přes 200 etnických skupin a u všech je tato šokující praktika běžná.

Ve středoafrickém Kamerunu stále přežívá bolestivá praktika. Grace Techuová své dceři Teresii nahřátou tyčí ničila prsa, aby byla méně přitažlivá pro muže. Teresii bylo v té době devět let. Matka praktiku prováděla vždy před odchodem do školy po několik týdnů. „Jednou mně prsa úplně popálila,“ vypráví Teresie. Její matka sice incident popírá, dcera z toho ale má stále trauma.

Sinou Tchanaová jako gynekoložka viděla v Kamerunu hodně úplně zničených prsou. A zaznamenala i rakovinu, kterou žehlení způsobilo. „Jedna matka dokonce přišla s popáleninami, které jí způsobily kameny, jimiž zohavila prsa své dceři,“ tvrdí Tchanaová.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Charity se snaží matky přesvědčit, že proti vysokému počtu otěhotnění náctiletých je lepší bojovat antikoncepcí, a ne žehlením prsou, že řešením je sexuální osvěta, a ne ohavení těl. V odlehlých afrických vesnicích to ale nepůjde jen tak snadno. Rituál je tu často silnější než ty nejlepší úmysly a argumenty.