Kvůli diamantům se v tajných zimbabwských táborech mučí a zabíjí

Harare – Armáda a policie v Zimbabwe zřídily tajné tábory, kde vězní a mučí vesničany. Trestají je tak za to, že chtěli podíl z prodeje diamantů nebo je sami načerno těžili. Přitom kvůli násilnostem OSN už v roce 2009 zakázala drahokamy ze země vyvážet. Nyní by se embargo mělo zrušit a podle interní zprávy chce dovoz diamantů ze Zimbabwe povolit i Evropská unie.

Východozimbabwský region Marange má nejbohatší diamantová naleziště na světě. Neprostupná džungle ale ukrývá i tajný tábor, kde vojáci vězní civilisty. Mučí je a bijí, ženy znásilňují. Podle svědků některé zajatce roztrhali psi. Diamantový důl Mbada leží jen půl druhého kilometru od tábora. Vesničané, kteří kruté zacházení přežili, tady pracují jako otroci.

Diamanty těžené v dolech Marange byly vyřazeny z Kimberleyského systému certifikace (KPCS) kvůli bezútěšným podmínkám při těžbě. Doly v roce 2008 zabrala armáda. Z vrtulníků tehdy postřílela dvě stovky vesničanů, desítky tisíc horníků násilně vystěhovala, mnoho dalších přinutila k práci. Loni v červenci byla na základě mírného zlepšení podmínek certifikace podle KPCS obnovena. Na západní trhy se drahokamy mezitím vozily načerno. Za krvavé diamanty kupovali afričtí diktátoři zbraně a vedli občanské války.