Nerudovské „Kam s ním“ řeší i oběžná dráha

Kromě otázky, kam by měl směřovat kosmický výzkum, se vesmírné agentury snaží odpovědět i na to, jak vyčistit oběžnou dráhu Země. V posledních desetiletích se z ní stává smetiště: zaplnily ji zbytky nejrůznějších lodí i další odpad, který může ohrožovat posádku mezinárodní stanice i funkční satelity. Jedním z řešení je třeba směřovat odpad zpátky do atmosféry, kde bezpečně shoří.

„Situaci bychom měli začít řešit hned. Čím déle budeme čekat, tím víc materiálu a fragmentů budeme muset zlikvidovat,“ říká autor projektu Marco Castronuovo. Kolem planety se pohybuje přes 17 tisíc těles od velikosti pomeranče až po několikatunové kolosy. Když navíc v roce 2007 Čína svým speciálním systémem zničila jeden ze svých satelitů, vytvořila tím jen další dva tisíce odštěpků, které zamořují oběžnou dráhu. Úlomky se pohybují rychlostí až sedm a půl kilometru za sekundu. I ty nejmenší tak můžou pro astronauty znamenat obrovské nebezpečí.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Castronuovo navrhuje, aby na největší kusy odpadu, jako jsou vyhořelé rakety, upevňovaly speciální sondy hnací motor a vracely je do atmosféry, kde shoří. Nápad se líbí i dalším vědcům. Šlo by však o velice citlivý projekt: Když totiž sondy dokáží svrhnout do atmosféry nefunkční raketu, snadno by tak mohl skončit i perfektně fungující satelit.