Zimbabwe odmítá obvinění britské BBC

Harare - Vláda v Zimbabwe odmítla obvinění o porušování lidských práv při těžbě diamantů, které přinesla v pondělí televizní stanice BBC. Podle něj zimbabwská armáda údajně nutí pracovníky v dolech k práci často i mučením. Jak uvedl ministr pro důlní průmysl Obert Mpofu, neexistuje důvod, proč by armáda takto nutila lidi k práci.

Britská stanice v pondělním pořadu Panorama zveřejnila několik svědectví o fyzickém násilí policie a armády na civilistech, kteří měli být nuceni hledat diamanty blízko oblasti Marange, která je jedním z největších diamantových ložisek na světě. Doly napadla v roce 2008 zimbabwská armáda, násilně vyhnala tisíce průzkumníků, kteří tam tehdy pracovali, a následně přinutila k práci v dolech civilisty. Zimbabwské úřady několikrát ujistily, že se situace opět vrátila k normálu.

Reportáž BBC o mučení v Zimbabwe
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Zimbabwský ministr pro důlní průmysl Obert Mpofu:

„Je to směšné obvinění BBC, které jen hledá témata. Jak chcete, abychom to dělali, když nám nyní bylo dovoleno prodávat naše diamanty? (…) Jedná se o obvyklý nesmysl BBC.“


Po zveřejnění dokumentů BBC požádala v úterý Evropská unie zimbabwskou vládu o vyšetření těchto informací. „Jsme těmito obviněními velmi znepokojeni a požadujeme jejich vyšetření,“ prohlásil v Bruselu Michael Mann, mluvčí šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové. Brusel podle něj trvá na obnovení obchodování s diamanty pocházejícími pouze z některých dolů v oblasti. „Nejedná se o všeobecné obnovení vývozu diamantů, ale autorizaci prodejů diamantů ze dvou dolů v regionu Marange, které splňují kritéria Kimberleyského procesu,“ prohlásil Mann. Obnovení obchodu přitom potřebovalo jednomyslný souhlas všech stran Kimberleyského procesu, upozornil Mann.

Kimberleyský proces byl zřízen v roce 2002 jako kontrolní orgán OSN, který dohlíží na dodržování lidských práv při obchodu s diamanty. Jedním z jeho cílů je zamezit obchodu s takzvanými „krvavými diamanty“, jejichž prodej pomáhal financovat válečné konflikty v některých afrických zemích.