Janukovyč nezasáhne do soudu Tymošenkové

Kyjev – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v dopise českému prezidentovi Václavu Klausovi uvedl, že se nebude vměšovat do činnosti ukrajinských soudů, a ujistil, že nynější soudní procesy s bývalými úředními činiteli nejsou politicky motivované. Klaus v úterý Janukovyče požádal o osobní ujištění, že v případě bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové nejde o politický proces.

Zdroj: AP Photo Autor: Olexander Prokopenko

Po příchodu Janukovyče k moci na začátku loňského roku byla zahájena řada soudních řízení proti bývalým státním činitelům. Nejznámější je nynější proces s Tymošenkovou, která je od minulého týdne ve vazbě, a s bývalým ministrem vnitra, jež je ve vězení už od konce loňského roku.

„Ani jeden z nynějších soudních procesů s účastí bývalých státních úředníků není a nemůže být politicky motivován. Jako garant ústavy Ukrajiny za to osobně odpovídám. A jsem přesvědčen, že pro každého občana Ukrajiny je dnes důležité, že všichni občané jsou si před zákonem rovni a soud jako nezávislé rameno moci může vynést spravedlivý rozsudek,“ uvádí se v dopise Klausovi, jehož text zveřejnila Janukovyčova tisková služba.

Podle agentury AFP Janukovyč odmítl výzvy k tomu, aby zasáhl ve prospěch Tymošenkové. „Ukrajinský soudní systém je nezávislý a nestranný. Nemohu a nechci se vměšovat do práce ukrajinských soudů. Pokud bych to udělal, jen bych problém vyostřil. Považuji jakékoli politické a jiné vměšování do činnosti soudů za nepřípustné,“ uvedl Janukovyč v komuniké, které vydal prezidentský úřad.

Tymošenková je souzena kvůli údajnému zneužití pravomocí v souvislosti se smlouvou o dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu v roce 2009.

Video Telefonát Barbory Šámalové
video

Telefonát Barbory Šámalové

Jejím vzetím do vazby soud 5. srpna vyhověl žádosti obžaloby. Zdůvodnil to tím, že obžalovaná pohrdá soudem. Následovala vlna kritiky a nesouhlasu z celého západního světa. USA požadovaly její okamžité propuštění, pochybnosti o nestranném charakteru procesu vyjádřila i Evropská unie. Klaus žádal ukrajinského prezidenta o osobní záruku, že nejde o politický proces.

Proces, který začal už v červnu, dnes v Kyjevě pokračoval výslechem svědků. Bývalá premiérka je obžalována z poškození státu, jehož se prý dopustila podpisem nevýhodné smlouvy s Ruskem. Tymošenková všechna obvinění odmítá a tvrdí, že proces je politickou konstrukcí a mstou jejích nepřátel v čele s Janukovyčem.