Somálsko chce chránit humanitární konvoje proti islamistům

Mogadišo - Somálsko se dál potýká s hladomorem a dlouhotrvajícím suchem. Zároveň se musí vypořádat s islamistickými jednotkami Šahán, které brání distribuci jídla a léků do postižených oblastí. Vláda se proto rozhodla ve spolupráci s koordinátorkou humanitární pomoci OSN vytvořit speciální jednotky na ochranu konvojů.

Situace v zemi je stále kritická. OSN se snaží zvýšit dodávky humanitání pomoci pro provizorní uprchlické tábory v okolí hlavního města Mogadišo. Sem stále proudí hladovějící lidé, předevsím matky snažící se zachránit své děti. Zemi proto navštívila koordinátorka pomoci společenství Valerie Amosová.

Valerie Amosová

„Navštívila jsem Banadírskou nemocnici a na to, co jsem tam viděla, nikdy nezapomenu. Podvyživené děti, které mohou sotva zvednout ruce, tam trpí kožními chorobami. Jejich těla totiž nejdřív vyrostla, ale pak se zase kvůli hladu zmenšila.“


Problémem ale zůstává bezpečnost. I když se vládním jednotkám a silám Africké unie podařilo před týdnem z Mogadiša vytlačit islamistické jednotky Šabáb, situaci nemají tak úplně pod kontrolou. Šabáb se stále drží ve většině oblastí postižených hladomorem a dál chce také bojovat o metropoli. Premiér proto plánuje vytvoření speciálních jednotek na ochranu humanitárních pracovníků. „Úkolem číslo jedna bude ochrana konvojů s humanitární pomocí a taky táborů, kde se rozděluje. Druhým úkolem pak bude stabilizovat město a bojovat proti rabování a nepokojům,“ uvedl somálský premiér Abdiweli Mohamed Ali.

Video Somálsko nadále trápí hladomor
video

Somálsko nadále trápí hladomor

Kdo jednotky zajistí, není zatím jasné. Humanitární krize se přitom šíří dál. Podle OSN se její pomoc dostává jen ke 20 procentům hladovějících. „Je tu velmi kritická situace. Hodně pacientů trpí podvýživou a chudokrevností,“ podotkl místní lékař Abdulkani Sheikh. Hlad a sucho řádí kromě Somálska také v jiných zemích Afrického rohu – v Keni, Etiopii, Džibuti. Pomoc potřebuje skoro 12 a půl milionu lidí. Desítky tisíc už zemřely.