Tymošenková se ve vazbě obává o život

Kyjev - Vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková, kterou před deseti dny kyjevský soud poslal do vyšetřovací vazby, se ve vězení obává o život. Bývalá předsedkyně ukrajinské vlády je obžalována z překročení pravomocí, jehož se měla v roce 2009 dopustit uzavřením nevýhodné smlouvy na nákup ruského zemního plynu. Tymošenková označuje proces za mstu prezidenta Viktora Janukovyče, svého dlouholetého politického soka. Dnes v Kyjevě soud pokračoval dalším slyšením.

Zdroj: AP Photo Autor: Olexander Prokopenko

Expremiérka v rozhovoru pro časopis EUobserver vyjádřila obavu, že ji věznitelé připraví o život. Připomněla v této souvislosti kauzu bývalého ukrajinského ministra vnitra Jurije Kravčenka, jehož v roce 2005 našli mrtvého na jeho chatě s dvojitým průstřelem hlavy. Politik zemřel krátce před policejním výslechem, který se měl týkat vraždy ukrajinského novináře Heorhije Gongadzeho. Kravčenkovo úmrtí bylo úředně označeno za sebevraždu.

Tymošenková reportérům časopisu řekla, že tlaku úřadů „nikdy nepodlehne“ a nedopustí, aby ji vyšetřovatelé zlomili. „Sebevraždu neplánuji,“ zdůraznila vězněná politička s odkazem na osud Kravčenka.

Julija Tymošenková u soudu
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: ALEKSANDR PROKOPENKO

Kyjevský list Segodňa dnes přinesl zprávu o znepokojivých poměrech ve vazební věznici Lukjanovka, kde je Tymošenková. V jednom z vězeňských bloků údajně došlo ke vzpouře kvůli neúnosným podmínkám věznění. Sedm zadržovaných si prý na protest proti svévoli strážců podřezalo žíly, dva jsou hospitalizovaní. Vedení věznice zprávy o incidentu popřelo.

Julija Tymošenková, bývalá ukrajinská premiérka:
„Mám na paměti stalinistickou poučku, že zbavit se člověka znamená zbavit se problému. V minulosti bylo mnoho podobných případů. Třeba údajná sebevražda Jurije Kravčenka, který se nějakým způsobem střelil do hlavy dvakrát. Já se zabít nehodlám.“


Tymošenková se k dnešnímu líčení dostavila v plné síle. Oproti minulým dnům ji do budovy soudu eskortoval menší počet policistů, méně strážců pořádku hlídkovalo i před justičním palácem. V jeho okolí nicméně stále stanuje několik stovek příznivců vězněné expremiérky, kteří ignorují soudní příkaz a odmítají centrum města opustit.

Vitalij Kličko, ukrajinský boxer:
„Rovnováha ve společnosti i politice byla narušena. Prvním krokem k obnovení stability této země by mělo být propuštění Julie Tymošenkové. Pokud bych ji kvůli tomu měl osvobodit vlastníma rukama, jsem připraven to udělat.“


Do boje proti Janukovyčovi se Tymošenková rozhodla nově zapojit i sociální síť Facebook. Její osobní stránky mají „sjednotit všechny ukrajinské vlastence k boji za odstranění Janukovyčova zločinného režimu a za návrat země k demokracii“. Expremiérka chce na webu umisťovat zprávy o svém pobytu ve vězení, fotografie ze soudní síně a videa. K dnešnímu dni má její účet na Facebooku zhruba 4 000 příznivců.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Reportáž Jakuba Nettla

U 15.8.

Pokračuje soud s Tymošenkovou