Kaddáfího armáda vypálila na povstalce střelu Scud B

Tripolis – Režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v boji vůči povstalcům přitvrdil a vůbec poprvé od začátku konfliktu použil v boji s nimi raketu Scud B. Raketa dopadla v neděli brzy ráno na východ od přístavního města Briga, aniž by někoho zranila. 

Zdroj: ČTK/AP Autor: AP Photo/Alexandre Meneghini

Podle vyjádření nejmenovaného armádního představitele zachytila raketu americká armáda krátce po půlnoci. Dopadla do pouště zhruba osmdesát kilometrů od Brigy. Ta je strategicky významným městem, o které svádí boj povstalci s Kaddáfího armádou. Střelu se Tripolis rozhodl vypustit, když rebelové postoupili ve snaze zablokovat klíčové zásobovací cesty v okolí metropole.

Raketa byla vypálena pravděpodobně z místa vzdáleného 80 kilometrů východně od Kaddáfího rodiště Syrty, která leží na pobřeží asi 370 kilometrů východně od Tripolisu. Vzhledem k tomu, že se nejedná o řízenou střelu, nemohla armáda potvrdit ani vyvrátit, že byla mířena na Brigu.

Rakety Scud vyvynuli Sověti během studené války. Mají dolet několik set kilometrů a mohou startovat z odpalovacích sil i z mobilních nosičů. Podle zpráv z poslední doby se povstalcům podařilo obsadit další strategické město blízko hlavního města. Po půlroce od začátku povstání proti Kaddáfího režimu tak obklíčili Tripolis.