Madridské dny katolické mládeže začínají ve stínu protestů

Madrid – V Madridu začínají 26. Světové dny mládeže organizované katolickou církví. Očekává se více než milion poutníků, mezi nimi i přes tři tisíce mladých věřících z České republiky. Od čtvrtka se šestidenního celosvětového setkání mládeže organizovaného katolickou církví zúčastní také papež Benedikt XVI.

Světové dny mládeže zahájí dnes v osm večer našeho času velká mše na náměstí Cibeles v centru španělské metropole. Papež se poprvé s mladými věřícími setká ve čtvrtek při mši. V dalších čtyřech dnech povede devět akcí s mládeží, vyvrcholením bude nedělní mše na letecké základně Cuatro Vientos. Mše se podle Vatikánu zúčastní až 800 biskupů. Poutníky budou moci vyzpovídat stovky kněží ve 30 jazycích a k dispozici budou mít dvě stovky speciálně vyrobených bílých zpovědnic, které budou lemovat hlavní madridskou třídu. Mše i další církevní události, mimo jiné koncerty, se budou přenášet na obří obrazovky na náměstích v celém městě. Na pořádek v Madridu bude dohlížet na 10 tisíc policistů.

Madridská policie
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Organizátoři Světových dnů mládeže popírají, že by je financoval částečně stát. Náklady odhadly na 50,5 milionu eur, z čehož 80 procent si prý platí sami účastníci, hlavně ve formě zápisného, a zbytek údajně nabídly velké podniky.

Světové dny mládeže se pořádají každé dva až tři roky. Tuto tradici založil v roce 1985 papež Jan Pavel II. a Benedikt XVI. v ní pokračuje. Španělsko hostilo setkání mládeže už v roce 1989.


Chystají se protesty

Přesto se chystají protesty kvůli obrovským finančním nákladům na tuto událost, která se pořádá v době, kdy se země topí v hluboké ekonomické krizi a trpí dvacetiprocentní nezaměstnaností. Mnozí jsou rozhořčeni například i proto, že Madrid poskytl poutníkům 80procentní slevu na městskou dopravu, zatímco chudé obyvatele města ignoruje. Záměr demonstrovat v předvečer papežova příjezdu oznámily také stovky laicky zaměřených organizací, podle nichž návštěva dokazuje, že se v zemi nepodařilo dovést do konce odluku církve od státu.

Video Začíná setkání mládeže v Madridu
video

Začíná setkání mládeže v Madridu

Začíná setkání mládeže v Madridu

08:00 16.8.

Telefonát Petra Zavadila