Izraelský parlament mimořádně jedná kvůli sociálním bouřím

Jeruzalém – K mimořádnému zasedání se dnes sešel izraelský parlament. Jde o reakci na masové protesty obyvatel, od debaty o sociální politice státu, iniciované opoziční stranou Kadima (Vpřed), se ale nečekají žádná konkrétní rozhodnutí. Před budovou parlamentu v Jeruzalémě se dnes také střetlo několik stovek převážně mladých demonstrantů s policií, dva lidé byli zadrženi.

Demonstrace začaly v červenci v centru Tel Avivu, kde si na rušném místě skupina studentů postavila několik stanů na protest proti finanční nedostupnosti vlastního bydlení. Stanová městečka vzápětí začala vyrůstat i v dalších izraelských městech. V jejich ulicích se později opakovaně konaly tisícové demonstrace proti vysokým nákladům na bydlení a za vyšší státní výdaje do sociálních programů.

Na výzvy ke zlepšení bytové situace se nabalovaly další požadavky: lékaři chtějí lepší pracovní podmínky, učitelé lepší pracovní smlouvy a stavební dělníci vyšší mzdy. Kromě snížení nájemného, jehož výše během posledních tří let stoupla o 40 procent, žádají demonstranti snížení daní pro příslušníky střední třídy a zvýšení daní pro bohaté, zlepšení péče o matky s dětmi a vyšší výdaje státu do školství. Analytici označují Izrael za stát s možná největšími sociálními rozdíly v rozvinutém světě.

„V Izraeli není sociální spravedlnost. Radikální změna ekonomických a sociálních priorit je nevyhnutelná,“ prohlásila vůdkyně opozice a bývalá ministryně zahraničí Cipi Livniová v úvodu parlamentního zasedání. Kritizovala skutečnost, že kvůli vysokým činžím a životním nákladům už mnoho Izraelců prostě nemůže vyjít se svými příjmy. Na zasedání bylo ale přítomno jen málo poslanců vládní koalice a debaty se zatím nezúčastnil ani premiér Netanjahu.

Izraelský parlament ve snaze vyjít požadavkům vstříc už schválil novelu stavebního zákona, jejímž cílem je snížit náklady na bydlení a urychlit bytovou výstavbu. Vláda se rovněž rozhodla zmrazit ceny benzinu a uvolnit trh některých potravin pro dovoz ze zahraničí, aby rozšířila konkurenci výrobců a snížila ceny. Netanjahu také sestavil zvláštní ministerský tým, který má prostudovat možnosti řešení dané situace a do září předložit svá doporučení.