Za svéhlavou krávu vypsána odměna 10 000 eur

Mnichov (Německo) – Rakouská kráva Yvonne, které se v květnu podařilo utéct z transportu na jatka a nyní už tři měsíce uniká pronásledovatelům a vyhýbá se nalíčeným pastem, už vyvolala takový zájem veřejnosti a médií, že na její dopadení byla vypsána odměna 10 000 eur (asi 244 000 Kč). Dostane ji však jen ten, kdo ji přivede živou. Všichni totiž přejí „chytré, inteligentní dojnici“ to nejlepší a její odchyt je prý nutný jen proto, že je považována za ohrožení pro silniční dopravu.

Strakatá dojná kráva Yvonne z Rakouska utekla koncem května do lesů u Zangbergu v bavorském okrese Mühldorf, jako by tušila, že jen tak unikne převozu na jatka. Svéhlavé zvíře vzbudilo sympatie a hospodářství Aiderbichl ji od majitele koupilo. Od té doby zbývá už jen „maličkost“ – toulavou krávu chytit. V dojnici Yvonne se zřejmě probudily geny předků z divoce žijícího skotu a lidem se dokázala zatím úspěšně vyhýbat.

Všechny dosavadní pokusy o odchyt skončily neúspěchem. Nepomohly nalíčené mrkve, jablka ani nastražené krmivo. Neuspěl ani chovný býk Ernst umístěný v ohradě u lesa v naději, že krávu z úkrytu vyláká touha po sexu. Dobytkáři nyní chtějí zkusit nalíčit na ni její tele Friesiho, protože jsou si jisti, že „na bučení vlastního dítěte zareaguje kráva vždycky“.

Jen začátkem srpna se skupině lovců a veterinářů podařilo na chvilku vylákat krávu z lesa, takže se ví, že ještě žije. Než ji však stačili dopadnout, Yvonne zase zmizela v lese a její stopy pronásledovatelé v nastupující noci ztratili. Nejčtenější německý deník Bild proto v sobotu vypsal odměnu 10 000 eur na dopadení krávy, ale pouze živé. Odstřel by přicházel v úvahu až jako poslední možnost, a to jen v případě velkého ohrožení.

Od vypsání odměny se hlásí zájemci o odchyt krávy i z daleka. Probírají se metody, jak zvíře přechytračit. Někteří chtějí zkusit vrtulník s termokamerou, hodina jeho letu však stojí 4 500 eur (asi 110 000 Kč). Sponzorovat ho slíbila rozhlasová stanice Antenne Bayern. „Bez psů se tady nic nepořídí,“ míní místní hajný Toni Denk. „Kráva není žádný zajíc. Ta se schová a zůstává naprosto v klidu i tehdy, když se lovec přiblíží do její blízkosti,“ dodal podle deníku Bild.

Yvonne na útěku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Německá agentura DPA si všímá i toho, jak chytrá rakouská kráva v Bavorsku přitahuje v nynější „okurkové sezoně“ pozornost mnoha evropských médií. Obzvlášť ve své vlasti Rakousku je Yvonne velkým tématem, zprávy i videozáběry ukazují její „rodný dvůr“ a jeho majitele Wolfganga Glanzera. Také v Británii, Španělsku, Švýcarsku i na Slovensku sdělovací prostředky poskytují prostor „krávě, která umí jít svou vlastní cestou“.