Číňané chtějí lepší jídlo, pěstují si ho sami

Peking - Čína si posvítila na výrobce nekvalitních a zdravotně závadných potravin. Úřady jich zkontrolovaly šest milionů. Výsledkem je, že jen v Pekingu se muselo skoro pět tisíc potravinářských podniků a restaurací zavřít. A dva tisíce lidí bylo zatčeno.

Obyvatelé čínských velkoměst, kteří se přes týden živí jako lékaři, inženýři nebo učitelé, se o víkendu stávají zelináři. Na pronajatých pozemcích pěstují vlastní zeleninu. Stále více rodičů má totiž starosti o kvalitu potravin, kterými živí své děti. Nakupovat v obchodech se bojí. „Nevím, co se na běžném trhu prodává. Zelenina, kterou si vypěstujeme sami možná tak dobře nevypadá, ale jednak nám to přináší radost a jednak naši úrodě věříme a cítíme se bezpečně,“ vysvětluje lékařka Sung Žuej.

Vláda se snaží zemědělce přesvědčit, aby snížili používání pesticidů a umělých hnojiv. V dubnu letošního roku otřásl zemí skandál s melouny, které v polích explodovaly po nadměrných dávkách urychlovačů. Ani v restauracích si lidé nemohou být jistí tím, co mají na talíři. Nedávno se v čínských médiích objevily zprávy, že kuchaři často vydávají levnější druhy masa za dražší, například vepřové za hovězí.

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Na čínském trhu se například běžně prodává výrobek jménem hovězí gel. Návod na obalu slibuje, že promění jakékoliv maso (kuřecí či vepřové) v maso, které bude vypadat a chutnat jako hovězí. Po hodině a půl, kdy bylo vepřové maso namočeno v gelu, skutečně připomíná hovězí.

Kdo si to může dovolit, nakupuje v obchodech s organickými potravinami, které se v Číně rychle rozšiřují. Ceny jsou tady ale o 300 procent vyšší než na normálních trzích. Mnoho lidí si tak nemůže vybírat, co bude jíst. „Vláda by měla dělat víc, aby zajistila bezpečnost potravin. Jinak naše zdraví trpí. Máme z toho strach,“ říká obyvatelka Pekingu Wang Sin-sia.

Čínské jídlo
Čínské jídlo

Čína má nesnadný úkol: musí uživit pětinu obyvatel planety, což se jí zatím dařilo. Stamilióny bohatnoucích Číňanů ale dnes vedle kvantity požadují i kvalitu potravin a stále hlasitěji se ptají, proč ji vládní úřady nejsou schopny zajistit.