Mladić by se měl zopovídat za Srebrenicu zvlášť

Haag - Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) navrhl rozdělit trestní řízení proti bývalému vrchnímu veliteli bosenskosrbské armády Ratku Mladičovi na dva samostatné procesy. První by se týkal jen Mladičova podílu na masakru ve Srebrenici v roce 1995, druhý by pak zahrnul všechna ostatní obvinění.

„Prokurátor požádal, aby obžaloba proti Mladičovi byla rozdělena do dvou procesů místo jednoho,“ sdělila asistentka prokurátora Ljiljana Pitešová.

První proces by se měl týkat pouze srebrenického masakru v červenci 1995, kdy bylo povražděno asi 8000 muslimských mužů a chlapců. Masakr je považován za nejhorší od druhé světové války.

Druhý proces by zahrnoval všechna ostatní obvinění proti Mladičovi, včetně údajných zločinů spáchaných při obléhání Sarajeva a v dalších bosenských obcích a také zajetí rukojmích z řad personálu OSN, uvedla asistentka.

Mladić byl po skončení války 16 roků na útěku a teprve letos 26. května byl dopaden v Lazarevu v Srbsku. Jen několik dnů poté ho srbské úřady vydaly do Haagu. Termín zahájení očekávaného procesu, ve kterém mu hrozí trest doživotního žaláře, zatím nebyl stanoven. Obžalovací spis proti němu má 11 položek, klade mu za vinu zločiny genocidy, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v letech 1992 až 1995 v Bosně.