V Madridu zadržen muž podezřelý z plánování útoku

Madrid – Španělská policie zadržela studenta chemie podezřelého z přípravy plynového útoku proti demonstrantům, kteří chtějí dnes večer protestovat proti velkým nákladům na návštěvu papeže Benedikta XVI. v době, kdy země prožívá hlubokou ekonomickou krizi. Nejvyšší představitel katolické církve přijede do Madridu ve čtvrtek a do neděle se bude účastnit Světových dnů mládeže.

Podle policejního prohlášení muž chystal útok na demonstranty „dusivým plynem“ a dalšími chemikáliemi. V Madridu studuje ve výzkumném středisku španělské vlády.

Demonstranti, kteří chtějí vyjít do ulic Madridu dnes večer, se bouří mimo jiné proti velkým nákladům na papežovu návštěvu v době, kdy se země topí v ekonomické krizi a trpí dvacetiprocentní nezaměstnaností. Kritizují, že vláda utrácí peníze daňových poplatníků na návštěvu, poutníkům poskytuje obrovské slevy na městskou dopravu a sponzorům dává úlevy na daních. Ti podle nich dostanou na daňových úlevách až 90 procent svého daru zpět a konečný účet zaplatí z velké části daňoví poplatníci. Událost tohoto druhu nemá v zemi s pěti miliony nezaměstnaných co dělat, tvrdí někteří.

„Světové dny mládeže jsou jedinečnou událostí pro španělskou ekonomiku, daňové poplatníky to nebude stát nic,“ tvrdí Fernando Giménez Barriocanal, který má na starosti financování celé události. Většina nákladů se bude prý hradit ze zápisného účastníků setkání a zbytek ze sponzorských darů. Státní pokladně by podle organizátorů mělo setkání mládeže přinést sto milionů eur. Na stejnou sumu odhadují náklady na událost její kritici. Vláda oficiální údaje nezveřejnila.