Vojenské akce proti demonstrantům skončily, tvrdí Asad

Damašek/New York – Syrský lid si možná už brzy odpočine od vládních represí. Vojenské a policejní operace proti syrským protivládním demonstrantům totiž ve středu údajně skončily a o jejich zastavení informoval syrský prezident Bašár Asad v telefonickém rozhovoru generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Opozice ale již dříve upozorňovala, že ve středu represe pokračovaly a o život přišlo deset lidí. Televize Al-Džazíra citovala očité svědky, podle nichž i dnes pokračuje armáda v Homsu a Halabu v raziích a operacích.

Zdroj: ISIFA Autor: EPA/Syrian Arab News Agency

„Zděšení nad současnými zprávami o pokračujícím porušování lidských práv a nadměrném užívání síly ze strany syrských bezpečnostních sil vůči civilistům“, taková byla podle sdělení OSN slova generální tajemníka Pan Ki-muna směrem k syrskému prezidentovi Asadovi v telefonickém rozhovoru. Generální tajemník zároveň vyzval k zastavení masového zatýkání odpůrců režimu. Asad mu na to údajně řekl, že vojenské i policejní operace už skončily.

Předchozí zprávy od odpůrců režimu ale uváděly, že v Homsu bylo zabito devět lidí a policisté jich asi 100 zadrželi. Jeden člověk byl údajně zastřelen také v provincii Idlib. V Damašku údajně bezpečnostní síly zahájily kampaň prohledávání domů v jedné ze čtvrtí, které jsou dějištěm protivládních demonstrací.

Ve středu syrská armáda slavila konec operací ve městě Latákíja na středomořském pobřeží. Šestisettisícové město vojáci po pětidenní ofenzivě údajně vyčistili. Zásah mířil do sunnitské čtvrti. Svědci mluvili o desítkách mrtvých a stovkách zatčených. Rozdrtit odpor v Latákíji mělo pro Asada klíčový symbolický význam. Většina obyvatel patří k šíitské sektě alávitů, stejně jako prezident.

Protivládní nepokoje v Sýrii vypukly v březnu. Podle neoficiálních zpráv si už vyžádaly na dva tisíce civilních obětí. Syrská vláda se kvůli tvrdému postupu proti protestujícím stala terčem ostré kritiky především západního, ale i části rozvojového světa.

Video Asad oznámil konec armádních operací proti demonstrantům
video

Asad oznámil konec armádních operací proti demonstrantům

Asad podle OSN slíbil provést v následujících měsících reformy, včetně změn ústavy a uspořádání parlamentních voleb. Jestli bude toto prohlášení stačit, není jasné. Diplomatické zdroje z OSN mluví o možnosti pohnat představitele režimu kvůli porušování lidských práv před mezinárodní soud v Haagu.

Obama vyzval Asada k odstoupení a uvalil na něj nové sankce

Americký prezident Barack Obama dnes vyzval prezidenta Asada k odstoupení kvůli brutalitě, s jakou zasahuje proti protestům vůči svému režimu. Zároveň na Asadův režim uvalil nové sankce. O situaci v zemi dnes bude na mimořádné schůzce jednat i Rada bezpečnosti OSN.

Šéf Bílého domu nařídil okamžitě zmrazit všechna aktiva syrské vlády podléhající americké jurisdikci a zakázal americkým občanům podílet se na transakcích se syrskou vládou. Zakázal také dovoz syrské ropy a ropných produktů do USA a americké podnikatelské aktivity a investice v této zemi.

Syrská armáda dle Rady OSN pro lidská práva páchala zločiny

Syrští vojáci stříleli na neozbrojené účastníky protirežimních demonstrací často z blízkosti a bez varování. Zabili na 1 900 lidí a jejich jednání může být považováno za zločiny proti lidskosti. Uvádí se to ve zprávě vyšetřovatelů Rady OSN pro lidská práva. Toto sedmačtyřicetičlenné ženevské fórum se sejde k mimořádnému jednání o Sýrii v pondělí. Jeho vyšetřovatelé nedostali k cestě do Sýrie od Damašku povolení a svou zprávu sestavili na základě rozhovorů s oběťmi a svědky, s nimiž se setkávali od poloviny března do poloviny července.