Nepovažujte se za bohy, vzkázal papež mladým

Madrid - Papež Benedikt XVI. dnes po příletu na katolické Světové dny mládeže do Madridu odsoudil „panující kulturu konzumu a poživačnosti“, nedostatek pracovních příležitostí pro mladé a údajnou diskriminaci mladých věřících. Při večerním prvním setkání s účastníky na madridském náměstí Cibeles pak mladé vyzval, aby odolávali tendenci „považovat se za bohy“, sami rozhodovat, co je dobré a špatné, a slepě jít za módními proudy a okamžitými zájmy.

Zdroj: AP Photo Autor: Daniel Ochoa de Olza

Setkání začalo v úterý. Čeká se na něm kolem milionu lidí. Papež je v neděli zakončí mší na letecké základně Cuatro Vientos u Madridu. Po příletu řekl, že toto setkání „přináší poselství naděje“.

V proslovu ke stovkám tisíc účastníků večerního setkání Benedikt XVI. zdůraznil klíčový význam, jaký má podle něho křesťanská víra pro zakotvení mladého člověka v životě, a varoval před tendencí naslouchat jen instinktům a jít jen za momentálními zájmy. Řekl, že mladí lidé dnes ve světě čelí morálním, hospodářským i náboženským výzvám. „Vidí povrchnost, panující kulturu konzumu a poživačnosti, tolik banality při prožívání své sexuality, tak málo solidarity, tolik korupce. Vědí, že čelit těmto výzvám bez Boha by bylo obtížné.“

Papež na světových dnech mádeže
Zdroj: AP Photo
Autor: Osservatore Romano

Papež také odsoudil chatrné pracovní vyhlídky mladých. Poznamenal, že „mnoho mladých lidí se dívá na budoucnost se znepokojením kvůli obtížnosti sehnat důstojnou práci nebo proto, že ji ztratili, nebo proto, že ta, kterou mají, je prekérní a nejistá“. Hovořil rovněž o mladých věřících, kteří trpí pronásledováním z náboženských důvodů a jsou kvůli vyznávání křesťanství vystaveni otevřené nebo skryté diskriminaci.

Video Gustavo Monche a Jaroslav Šebek hosty Událostí, komentářů
video

Gustavo Monche a Jaroslav Šebek hosty Událostí, komentářů

Během letu do Madridu se v rozhovoru s novináři vyslovil pro regulovanou ekonomiku, jejímž ústředním bodem by byl člověk, ne zisk za každou cenu. „V centru ekonomiky musí být člověk. V nynější krizi se to potvrzuje. Ekonomika se nemůže poměřovat maximálním profitem,“ řekl. Odmítl také „iluzi ekonomiky, která se reguluje sama“, a volal po solidaritě, jež by nahradila honbu za ziskem.

Světové dny mládeže v Madridu
Zdroj: AP Photo
Autor: Armando Franca