Osm mrtvých po útoku Tálibánu na britskou agenturu

Kábul - Osm lidí bylo dnes zabito a 16 dalších utrpělo zranění při sebevražedném pumovém útoku v centru Kábulu, k němuž se přihlásilo radikální hnutí Tálibán. Jeho terčem bylo sídlo britské mezinárodní vzdělávací a kulturní organizace British Council v Kábulu a mezi mrtvými nebo zraněnými jsou jeden až dva cizinci. Zbytek obětí tvoří afghánští policisté. Bezpečnostním silám se podařilo všechny útočníky zlikvidovat až po devíti hodinách.

Podle policie se na místě útoku ozvaly dva výbuchy následované sporadickou střelbou. Střelba ustala zhruba tři hodiny po explozích. Oblast ale zatím není plně zajištěná; podle policistů je jeden z útočníků stále naživu a klade odpor.

Útok se odehrál v ranních hodinách dne, kdy si Afghánistán připomíná výročí vyhlášení nezávislosti na britské koloniální moci z roku 1919. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že dnešní útok má na tuto souvislost poukázat: „Dnes je výročí naší nezávislosti, kterou jsme získali na Britech před 92 lety. Britové ale znovu vpadli do naší země.“

Afghánská policie hlídá okolí British Council v Kábulu
Zdroj: AP Photo
Autor: Dar Yasin

Afghánská policie potvrdila, že šlo o dva sebevražedné útoky. První dvě exploze následovaly bezprostředně po sobě kolem 05:45 místního času (03:15 SELČ), další výbuch byl zaznamenán v 07:30. První útočník prý najel s autem naloženým trhavinami do brány budovy British Council, kde nálož odpálil. Svým spolubojovníkům tak zajistil průchod do areálu. Dva sebevražední atentátníci přišli o život.

Exploze byly tak silné, že otřásly okny až kilometr a půl od místa výbuchu. Nad areálem britské organizace se stále vznáší dým. V jedné z ochranných zdí zeje díra vzniklá po výbuchu vozidla, z nějž zbyla jen ohořelá kostra.

Video Vstup Ondřeje Schneidera z Hodonína
video

Vstup Ondřeje Schneidera z Hodonína

Vstup Ondřeje Schneidera z Hodonína

Reportáž Anety Hronové

Návštěva mininistra dopravy Víta Bárty (VV) v Brně