Breivikovi prodloužili izolaci, pozůstalí jeho obětí přijeli na ostrov hrůzy

Oslo – V Norsku začaly třídenní vzpomínkové akce k uctění obětí útoků pravicového extremisty Anderse Breivika. Od masakru uplyne 22. srpna měsíc. Na ostrov Utöya dorazili poprvé příbuzní lidí, které tam Breivik postřílel. Z 69 postižených rodin se jich 50 rozhodlo místo masakru navštívit, média to odhadují na 300 až 400 lidí. Dalších osm osob zabil výbuch v Oslu. V hlavním městě bude v neděli odpoledne oficiální smuteční ceremonie. Vyšetřování pokračuje. Breivikovi hrozí nejméně 21 let vězení. Soud v Oslu dnes také rozhodl prodloužit jeho naprostou izolaci ve vazbě o další čtyři týdny.

Návštěva místa tragédie má rodinám pomoci pochopit průběh událostí a lépe se vyrovnat se ztrátou. „Myslím, že návštěva pro pozůstalé hodně znamená. Mohou vidět, kde jejich blízcí strávili poslední chvíle svého života a kde byli nalezeni,“ řekla ministryně zdravotnictví Anne-Grete Strömová-Erichsenová televizi NRK.

Breivik 22. července odpálil ve vládní čtvrti v centru Osla autobombu, která zabila osm lidí, a pak se přesunul na ostrov Utöya, kde postřílel 69 účastníků mládežnického tábora vládní  sociálnědemokratické strany. Nakonec se nechal bez odporu zatknout policií. Poslední ze 77 Breivikových obětí měla pohřeb ve čtvrtek.

Pozůstalé na ostrov ležící asi 40 kilometrů severozápadně od Osla přivezl trajekt a vojenská loď. Lékaři a dobrovolníci Červeného kříže jsou na ostrově stranou k dispozici, pokud by bylo potřeba. Průvodce po ostrově dělají policisté, kteří rodinným příslušníkům vysvětlují a ukazují, ve kterých místech byly oběti nalezeny. Média ani veřejnost dnes nemají na ostrov přístup, aby bylo zachováno soukromí truchlících.

V sobotu budou mít stejnou příležitost navštívit ostrov ti, kteří střelbu přežili. Také jejich návštěva bude s vyloučením veřejnosti. Prakticky současně se ve vládní čtvrti v centru Osla sejdou přeživší a blízcí obětí bombového útoku. Odpoledne se pak všechny skupiny z obou útoků shromáždí společně v hotelu Radisson Blu Plaza. Všechna sobotní setkání budou bez médií.

Video Vyjádření norského soudu a telefonát Barbory Šindelářové
video

Vyjádření norského soudu a telefonát Barbory Šindelářové

V neděli v 15:00 SELČ začne v Oslu oficiální smuteční ceremonie za účasti všech – pozůstalých, přeživších, záchranářů, vlády, zástupců královské rodiny a pozvaných hostů. Plně zastoupena budou i média, ceremoniál naplánovaný na hodinu a půl bude živě přenášet televize.

Soudce Hugo Abelseth oznamuje prodloužení Breivikovy izolace
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Soud prodloužil Breivikovu izolaci

Soud v hlavním městě Oslu dnes o další čtyři týdny, tedy do 19. září, prodloužil úplnou izolaci atentátníka ve vazbě. Soudce Hugo Abelseth to označil za nezbytné z hlediska dalšího vyšetřování. Sám Breivik, kterému nebylo dovoleno obléct si k soudnímu slyšení frak, jak požadoval, označil izolaci za „sadistickou mučicí metodu“. Izolace však znamená jen tolik, že nemá spoluvězně a nemá ani přístup ke sdělovacím prostředkům, tedy televizi, tisku a internetu.