Milionová mše završila Světové dny mládeže

Madrid – Obří mše na letecké základně Cuantro Vientos u Madridu, kterou vedl papež Benedikt XVI., završila letošní Světové dny mládeže. Spolu s papežem přijel také španělský král Juan Carlos a jeho manželka královna Sofia. Milion účastníků se musel vyrovnat s následky sobotní bouře, která poškodila některá zařízení, papež byl kvůli počasí nucen zkrátit svůj večerní projev. Nedělní dopolední mši ale provázelo slunečné počasí, Benedikt XVI. se proto nemusel obávat dalšího neplánovaného přerušení.

Papež se na vojenském letišti dočkal nadšeného uvítání milionovým davem, který na místě dopolední mše strávil celou noc. „Noc byla úžasná, vůbec jsem nespala,“ shrnula čekání na papežskou mši jednadvacetiletá polská poutnice. „Celou noc jsme klábosily, potkávaly nové lidi a modlily se s nimi, bylo to fajn,“ dodala. „Před deštěm jsme se schovávali, jak to šlo, ale naši náladu to nijak nepoznamenalo,“ přidal svoji zkušenost španělský poutník José María.

Přesto Benedikt XVI. po svém příjezdu vyjádřil naději, že se mladí lidé na letišti navzdory špatnému počasí alespoň trochu prospali. Na konci mše papež oznámil, že příští Světové dny katolické mládeže se budou konat již v roce 2013 v Rio de Janeiru. Bude to o rok dříve, než velí tradice, vzhledem k tomu, že v roce 2014 proběhne v Brazílii mistrovství světa ve fotbale. Organizátoři tak chtějí předejít eventuálním problémům.

Benediktu XVI. odnesl vítr pileola
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

V sobotu musela hlava katolické církve, která se Světových dnů mládeže zúčastnila potřetí, zkrátit svůj proslov na večerních vigiliích. Prudká bouře doprovázená větrem odnesla papežovi čapku, navíc ještě poškodila zvukový systém. Navíc se zhroutil jeden ze stanů, poškozeno bylo několik provizorních kaplí, modliteben a zpovědnic, které u příležitosti setkání katolické mládeže vyrostly na ploše základny. Zraněno při tom bylo šest lidí. V dusnu před bouří, kdy panovalo 40stupňové vedro, musely stovky lidí vyhledat lékařské ošetření kvůli přehřátí organismu. Když se podařilo techniku opravit, završil Benedikt XVI. večer už jenom krátkým požehnáním a prohlášením: „Síla vaší víry je větší než síla deště.“

Ačkoli na letišti vítalo papeže nadšení, Madrid během Světových dnů mládeže žil i kritikou katolické církve. Španělům se nelíbilo, že stát, který se potácí na pokraji bankrotu, platil desítky milionů eur na zajištění akce. Protestovali také homosexuálové nespokojení s výroky Benedikta XVI. „Katolická církev nás neustále uráží. Bráníme své rodiny a chceme respekt,“ zdůvodnila demonstraci homosexuálů aktivistka Mili Hernandezová.

Španělsko, dlouhodobě známo jako jedna z evropských bašť katolicismu, se v posledních letech Vatikánu vzdaluje. V roce 2005 španělská socialistická vláda k nelibosti papeže uzákonila svazky homosexuálů, loni zase Madrid zlegalizoval potraty bez lékařského doporučení.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka