Prokurátor navrhl odložení případu Strausse-Kahna

New York - Newyorský prokurátor v případu bývalého výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna obviněného ze sexuálního útoku na hotelovou pokojskou navrhl soudci, aby případ odložil. O pravděpodobném odložení případu informovala již dříve newyorská média, podle nichž byla hlavním důvodem nedůvěryhodnost dvaatřicetileté pokojské Nafissatou Diallové, která opakovaně lhala o své minulosti.

Diallová se dnes spolu se svým advokátem Kennethem Thompsonem zúčastnila asi desetiminutové schůzky s prokurátory, na níž měla být informována o odložení případu. Krátce poté prokurátoři odložení případu oficiálně navrhli.

Strauss-Kahn má znovu před soudem stanout v úterý. Po dnešním rozhodnutí prokuratury by mělo být jednání pouhou formalitou.

Právníci Diallové se dnes proti odložení případu rozhodli bojovat i za pomoci žádosti soudci, aby odvolal stávajícího státního zástupce a jmenoval zvláštního prokurátora. Podle odborníků citovaných Reuters má však tato nepříliš obvyklá žádost jen malé šance na úspěch.

Kenneth P. Thompson, právník pokojské: „Pokud se manhattanský státní zástupce, který je volen, aby ochraňoval naše matky, dcery, sestry, manželky nebo  milované, za ně nepostaví, když jsou znásilněny nebo sexuálně napadeny, tak kdo tedy?“


Diallová dvaašedesátiletého Strausse-Kahna obvinila, že ji neurvale sexuálně napadl a přinutil k orálnímu sexu. Strauss-Kahn to popírá. Bezprostředně po incidentu byl zadržen. Později byl na kauci propuštěn, ale nesmí opustit USA. Pokud by byl v případném soudním procesu shledán vinným, mohl by být odsouzen k mnohaletému žaláři. Kvůli incidentu odstoupil z vedení MMF a zřejmě přišel o šanci kandidovat příští rok na francouzského prezidenta.

Zcela vyhráno ale Strauss-Kahn zatím nemá. Pokojská totiž v civilní žalobě žádá odškodnění za zničený život, jak sama uvádí. A v těchto případech americká justice nevyžaduje tak nezpochybnitelné důkazy, jako je tomu v trestněprávní kauze.

Video Prokurátor navrhl odložení případu DSK
video

Prokurátor navrhl odložení případu DSK