Povstalci ovládli Kaddáfího pevnost

Tripolis – Po těžkém obléhání opevněného sídla libyjského vůdce v Tripolisu se dnes podařilo povstalcům proniknout dovnitř. Informovala o tom televize Al-Arabíja. Podle ní se rebelům povedlo prolomit první bránu komplexu Báb al-Azízíja a později i proniknout do domu Muammara Kaddáfího. Libysjký vyslanec při OSN poté potvrdil, že rebelové pevnost kompletně ovládli a že země bude do 72 hodin osvobozena.

Sídlo libyjského vůdce se dnes ocitlo pod ostrou palbou. Povstalci se dobývali do jeho pevnosti Báb al-Azízíja. A podle televize Al-Arabíja se jim to podařilo. Údajně prolomili první bránu. Později pak pronikli i přímo do sídla Muammara Kaddáfího.  Libyjský vyslanec při OSN Ibrahim Dabbaši poté potvrdil, že Kaddáfího pevnost je „kompletně v rukou revolucionářů“.

Nad komplexem se nicméně vznáší hustý černý dým. Někteří z rebelů už oslavují a přímo v komplexu střílí do vzduchu. Podle svědectví agentury Reuters se povstalci zmocnili zbrojnice v Kaddáfího rezidenci. Odnesli si pušky, ale i televize a další zařízení.

Povstalci prohledali i vůdcovo sídlo, Kaddáfího ani nikoho z jeho blízkých ale nenašli. „Báb al-Azízíja je plně v našich rukách, Kaddáfí ani jeho synové tu nejsou. Kde jsou, nikdo neví,“ řekl mluvčí rebelů Ahmad Umar Bání.

Centrem metropole celý den zní střelba a výbuchy. Exploze otřásla i nedalekým hotelem Rixos, ve kterém jsou ubytovány asi tři desítky novinářů. 

Podle některých zdrojů dnes na sídlo Kaddáfího útočily i letouny NATO. Severoatlantická aliance pouze přiznala, že na místě stroje operovaly, že by ale oblast bombardovaly, přímo nepotvrdila.

Kde je Kaddáfí?

Kde se nachází libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, není známo. Rebelové ale už plánují, co bude, až ho zatknou. Ibrahim Dabbaši, libyjský velvyslanec při OSN, nastínil: "První věc je chytit Kaddáfího, což se snad stane v příštích hodinách. No, možná za 24 hodin, nebo 48… No a potom se Přechodná národní rada přestěhuje do Tripolisu a jmenuje dočasnou vládu.

Mluvčí Přechodné národní rady navíc tvrdí, že povstalci jsou přesvědčeni, že Kaddáfí je v Libyi. „Nemyslíme, že by opustil zemi. Domníváme se, že je stále v Libyi, domníváme se, že je dokonce v Tripolisu nebo blízko Tripolisu,“ uvedl Guma al-Gamaty. 

„Dřív nebo později ho najdeme, doufáme, že živého, a zatkneme ho, což by bylo to nejlepší, co bychom si přáli. Pokud ale bude klást odpor, bude zabit,“ dodal mluvčí.

Video Mluvčí celníků Lada Temňáková o zásahu
video

Mluvčí celníků Lada Temňáková o zásahu

Mluvčí celníků Lada Temňáková o zásahu

Záběry celníků ze zásahu proti padělatelům