Kvůli zemětřesení byl evakuován Pentagon i Kapitol

Washington – Zemětřesení o síle 5,9 stupně zasáhlo východní pobřeží Spojených států. Jeho centrum bylo ve státě Virginia. Úřady ve Washingtonu evakuovaly většinu budov v centru, mezi nimi i Kapitol a Pentagon. Otřesy pocítili i obyvatelé New Yorku. Tam se zastavily stavební práce, vyklizena byla radnice a soudní budovy. Zatím k žádným větším materiálním škodám nedošlo, nejsou hlášeni mrtví ani zranění. Letecký provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění. Američtí meteorologové neočekávají, že by otřesy vyvolaly vlnu cunami.

Podle americké geologické služby USGS bylo epicentrum 5,9 stupně silného zemětřesení ve státě Virginie asi 134 kilometrů jihozápadně od hlavního města Washingtonu. Podle americké geologické služby USGS bylo epicentrum 5,9 stupně silného zemětřesení ve státě Virginie asi 134 kilometrů jihozápadně od hlavního města Washingtonu. Ohnisko zemětřesení se nacházelo v hloubce jednoho kilometru.

V New Yorku kvůli otřesům evakuovali soudní budovy a radnici. Dočasně bylo uzavřeno letiště Johna F. Kennedyho a letiště v Newarku. Jejich provoz byl obnoven poté, co úřady prověřily zdejší kontrolní věže a přistávací dráhy. Lety musely být zastaveny také na Reaganově národním letišti u Washingtonu.

Ve Virginii byly automaticky odpojeny dva reaktory jaderné elektrárny, poškozené ale prý nejsou. V některých městech otřesy patrně poškodily budovy, bližší podrobnosti o škodách ale zatím nejsou známy. O síle zemětřesení svědčí i to, že otřesy byly vedle Washingtonu a New Yorku patrné například i v Severní Karolíně nebo v kanadském Torontu.

V hlavním městě byla poškozena Národní katedrála, nejvyšší stavba ve Washingtonu. Z jedné z pseudogotických věží se odlomily tři menší kamenné věžičky a nevelký opěrný pilíř a dopadly do trávy. Ke zranění osob nedošlo, kostel ale museli uzavřít a provést zevrubnou kontrolu. Katedrála, místo slavností a státních pohřbů, váží 150 tisíc tun a její stavba trvala 83 let.