Agent, který dopadl Che Guevaru, chce od Kuby miliardy

Havana - Astronomické odškodné vysoudil na kubánské vládě bývalý agent CIA. Dvě miliardy a osm set milionů dolarů, tedy bezmála 50 miliard korun, ale Gustavo Villoldo nejspíš nikdy neuvidí. Rozsudek ve prospěch muže, který vystopoval Che Guevaru, totiž padl u soudu v americkém Miami.

Ve válce proti kubánskému režimu agent CIA Villoldo už jednou triumfoval. Na fotografii z roku 1967 pózoval po úspěšné akci nad mrtvolou Ernesta Che Guevary. Teď kubánský emigrant udeřil na komunistický režim znovu - místo zbraní paragrafy. Před soud v Miami přinesl seznam údajných ústrků ze strany Kuby a vysoudil nevídané odškodné - bezmála tři miliardy dolarů. „Konečně se dočkal spravedlnosti. Nasadíme všechny páky, aby své peníze dostal,“

Villoldo se narodil do řad kubánské smetánky a po komunistickém převratu v roce 1959 ho čekalo věznění a mučení. I po útěku do Spojených států se ho kubánští agenti několikrát pokusili zabít. Jeho otce prý v cele přinutil k sebevraždě osobně Che Guevara. „Nechápu, jak ho dodnes někdo může považovat za hrdinu. Bylo to chladné monstrum,“ tvrdí bývalý agent.

Agent Villoldo nad mrtvolou Che Guevary
Agent Villoldo nad mrtvolou Che Guevary

Když se pak Che Guevara pokusil rozpoutat revoluci v Bolívii, dostal Villoldo příležitost k pomstě. Jako agent CIA pět měsíců stopoval Che Guevaru v horách. Po jeho dopadení a zabití to byl právě Villoldo, kdo slavného revolucionáře pohřbil. Odstřihl mu u toho pramen vlasů a v roce 2007 ho vydražil za 20 millionů korun.

Mnohem závratnější částku, kterou mu podle soudu v Miami dluží kubánská vláda, ale zřejmě nikdy neuvidí. Žalobu jednoho ze svých úhlavních nepřátel odmítá brát Havana na vědomí.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše