Tripolisu hrozí humanitární problémy

Tripolis – Libyjské metropoli Tripolis hrozí humanitární problémy. Většina města je pod kontrolou povstalců, obyvatele ale trápí výpadky elektřiny, dodávek vody a nefunkční kanalizace. Dochází také jídlo a pohonné hmoty, v ulicích se hromadí odpadky. S naléhavou prosbou o pomoc dnes vystoupil předseda povstalecké Přechodné národní rady (NTC) Mustafá Abdal Džalíl. Na jednom místě hlavního města dnes bylo objeveno přes 50 zuhelnatělých těl. Údajně jde o oběti ustupujících sil dosavadního libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Stále se bojuje východně od hlavního města a rebelové uvedli, že hranici do Alžírska překročila kolona černých mercedesů, v nichž mohli být představitelé Kaddáfího režimu.

Džalíl svou prosbu o pomoc hlavnímu městu adresoval všem humanitárním organizacím. Zvlášť zdůraznil potřebu zdravotnického materiálu a potravin. Zároveň vyzval Kaddáfího a jeho lidi, aby se vzdali, a slíbil jim spravedlivý proces.

Ve věznici při vojenské základně na jihu hlavního města dnes místní lidé objevili 50 zuhelnatělých těl. Základně velel Kaddáfího syn Chámis. Masakr byl spáchán pravděpodobně v úterý, kdy byly ze základny slyšet výstřely a křik lidí o pomoc.

Rozstřílený portrét Muammara Kaddáfího v Tripolisu
Rozstřílený portrét Muammara Kaddáfího v Tripolisu

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun upozornil, že miliony lidí v Tripolisu a jeho okolí ohrožuje nedostatek vody. Vyzval proto mezinárodní společenství, aby lidem žijícím v postižených oblastech co nejrychleji pomohlo. Velká Británie již dala najevo, že do oblasti vyšle doktory, léky a potraviny. Některé nemocnice ve městě sice fungují, v jedné ale v pátek Červený kříž objevil na 200 rozkládajících se těl pacientů. Mrtvoly jsou také v řadě ulic, kde se ještě nedávno bojovalo.

Rebelové nyní ovládají téměř celý Tripolis a na odpor jednotek věrných libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu narážejí jen v některých částech města. V noci na dnešek se bojovalo především v okolí mezinárodního letiště, v centru města je klid. V dalších částech země se povstalcům podařilo ovládnout hlavní hraniční přechod s Tuniskem Rás Džadír. Na tuhý odpor narážejí rebelové při snaze o postup k městu Syrta, které leží asi 450 kilometrů východně od Tripolisu. Letadla NATO v oblasti zaútočila na obrněná vozidla i vojenský bunkr Kaddáfího sil.

Povstalecká Přechodná národní rada (NTC) oznámila, že asi polovina jejích členů se již přesunula z Benghází na východě země do Tripolisu. Tam chtějí vzbouřenci vytvořit novou vládu. Africká unie (AU) vyzvala k vytvoření přechodné vlády, v níž by byly zastoupeny obě strany konfliktu. Dokud pokračují boje, nemůže prý AU uznat povstaleckou radu za jediného legitimního zástupce libyjského lidu. 

Z pozice mezinárodní prestiže bude pro rebely rozhodující, až je AU uzná jako legitimní vedení. Řada členských zemí měla s Kaddáfím víc než dobré vztahy, mezi nimi i Jihoafrická republika. Radu dnes uznaly Benin a Niger.

Video Vstup Petra Zavadila
video

Vstup Petra Zavadila

Vstup Petra Zavadila

12:00 27.8.

Reportáž Petra Zavadila

Tripolisu hrozí humanitární problémy