USA zabily dvojku al-Káidy

Washington - USA při pondělním úderu v pákistánském Vazíristánu zabily dvojku teroristické sítě al-Káida Attíju Abdara Rahmána. Po květnové smrti Usámy bin Ládina, kterého zabilo americké speciální komando v jeho sídle v pákistánském Abbottábádu, to pro al-Káidu znamená další tvrdou ránu.

Zdroj z americké vlády citovaný agenturou AP nesdělil, jak byl Rahmán zabit. V den jeho smrti ale podle všeho americký bezpilotní letoun podnikl ve Vazíristánu nálet. Takovéto údery USA využívají k zabíjení teroristů v nepřístupných horských oblastech na afghánsko-pákistánském pomezí.

Jednačtyřicetiletý Libyjec Attíja Abdar Rahmán byl podle amerického ministerstva zahraničí členem vedení teroristické sítě al-Káidy, členem Libyjské islámské ozbrojené skupiny (LIFG) a působil i v militantní islamistické skupině Ansar Sunna, blízké fundamentalistické organizaci Ansar Islám.

Připisuje se mu autorství dopisu datovaného prosincem 2005, který byl nalezen v červnu 2006 po smrti vůdce irácké pobočky al-Káidy abú Músy Zarkávího. Podle amerických agentů se Rahmán k bin Ládinovi připojil jako teenager již v 80. letech, aby bojoval proti sovětské invazi do Afghánistánu. Nyní působil v Íránu, kde al-Káidu zastupoval v dalších islamistických teroristických skupinách. Do této funkce jej jmenoval přímo bin Ládin. Americké ministerstvo zahraničí vypsalo na informace o něm odměnu až milion dolarů.