Kan podal demisi v pátek po dlouhodobém poklesu své popularity. Vyčítalo se mu hlavně špatné zvládnutí situace po březnovém ničivém zemětřesení a přílivové vlně tsunami, které způsobily havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě.
Čtyřiapadesátiletý Noda je známý jako finanční konzervativec. Na svém dosavadním postu už potíral stagnaci hospodářství, rostoucí státní dluh a rekordní růst jenu, který poškozuje japonské vývozce, protože to jejich zboží v zahraničí prodražuje.
Pojďme se zapotit
Již v pondělí byl Noda zvolen předsedou DPJ. Jako premiér pak bude muset rozšířit záběr i na pokračující rekonstrukci po ničivém zemětřesení a tsunami, po němž stále žije mimo své domovy zamořené radiací ze zničené elektrárny na 100 000 lidí. „Pojďme se společně zapotit ve prospěch lidu,“ řekl Noda v pondělí po volbě šéfem strany. „To je mé upřímné přání.“
Noda je rozhodným zastáncem japonsko-amerického bezpečnostního spojenectví, které označil za „nezbytně nutné pro japonskou bezpečnost a stabilitu“. A jakkoli ocenil ekonomický rozvoj Číny, vyjádřil znepokojení nad rostoucí vojenskou silou této velmoci.