Cestou do Prahy se zapotíte, varuje Die Presse před Českými dráhami

Vídeň - Do kritiky úrovně mezinárodních spojů Českých drah se pustil rakouský deník Die Presse - ve zřejmé souvislosti s pozastaveným nákupem vlaků Siemens Railjet od rakouských drah ÖBB. Jízda s ČD může podle listu potěšit nanejvýš nostalgiky. Internetové příspěvky čtenářů pod článkem se však Českých drah převážně zastávají a konstatují, že mimo hlavní tratě představuje i síť ÖBB spíše skanzen.

„Jízda českými vlaky z Berlína nebo Vídně do Prahy potěší nanejvýš nostalgiky. Ostatním cestujícím způsobí prastaré vlaky spíš problémy - zvláště v létě, kdy starým vagonům často vypadává elektronika,“ píše list. Už dva roky se čeká na nové dálkové lokomotivy z Plzně, ale jejich dodávka se stále zpožďuje.

„Je mi líto, nemáme žádná teplá jídla, od Berlína vypadla elektronika,“ zdůvodňuje hostům chabý jídelní lístek číšník jídelního vozu. Za výpadek může vedro. Teprve v Praze lze počítat s nahozením systému, který pochází ještě z dob NDR. Pro většinu cestujících vlakem EuroCity do Česka je to už pozdě, konstatuje list. Zvlášť výrazně je prý rozdíl vidět na mezinárodních trasách, kde se vlaky ČD střídají s německými, rakouskými nebo maďarskými. EuroCity mnohdy stovky kilometrů nesvítí, v zimě netopí a „zpoždění vzniklá na českém území“ jsou spíše pravidlem, píše Die Presse.

Líčí pak kauzu kolem plzeňské lokomotivky Škoda Transportation, která prý má dva roky zpoždění v dodávce moderních dálkových lokomotiv a stížností u antimonopolního úřadu zarazila Českým drahám připravovaný výhodný nákup nových vlaků Railjet od rakouské ÖBB. „Cestující tak budou muset ještě dlouho jezdit do Prahy bez teplého jídla a v zimě si brát na sebe teplé svetry,“ uzavírá svůj článek Die Presse.

Z navazujících čtenářských komentářů na webových stránkách listu jich však většina situaci tak tragicky nevidí a konstatuje, že ani rakouské dráhy na tom nejsou v tomto ohledu o mnoho lépe.