V Turecku bude radar NATO

Ankara - Turecko souhlasí, aby na jeho území byl do konce roku umístěn americký radar, který bude součástí protiraketového systému Severoatlantické aliance. Členské státy NATO se dohodly na systému protiraketové obrany Evropy proti cizí hrozbě, především proti íránským balistickým střelám, na loňském summitu v Lisabonu. Bylo dosaženo kompromisu s Tureckem, které udržuje úzké vztahy se sousedním Íránem a pohrozilo, že dohodu zablokuje, pokud bude Teherán citován jako hrozba. Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen uvedl, že raketový systém v Turecku zásadně přispěje ke schopnosti aliance ochránit Evropu.

Podle tureckého ministerstva zahraničí posílí protiraketový systém aliance obranné schopnosti NATO a bezpečnost Turecka. Pentagon prohlásil, že radary budou napojeny na lodě vybavené systémy protiraketové obrany operující ve Středozemním moři. Podle dnešních ruských médií by měl být radar umístěn na jihovýchodě Turecka tak, aby „dohlédl“ na území v okruhu několika tisíc kilometrů na jih, ale i na východ, tedy do těsné blízkosti ruských hranic. Rusko v minulosti opakovaně protestovalo proti rozmístění prvků americké protiraketové obrany ve střední Evropě a okolí Černého moře. Moskva navrhovala vybudovat společný systém, který by zahrnoval protiraketové systémy obou zemí.

Ruská agentura Interfax dnes napsala, že prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medveděv a Barack Obama mohou během letošního roku vydat společné prohlášení o protiraketové obraně. Prohlášení by mohlo být vydáno při setkání obou státníků na některé z plánovaných velkých mezinárodních akcí během letošního podzimu.

Americký radarový systém typu AN/TPY-2 je již umístěn například v Japonsku, kde pomáhá chránit spojence před severokorejskou hrozbou. Protiraketový systém NATO budují a financují hlavně Spojené státy a je vnímán jako kompromis Washingtonu vůči původně zamýšlenému systému, v jehož rámci měla být raketová základna v Polsku a radar v Česku. Proti tomu bylo Rusko, které v tom vidělo vlastní ohrožení.

Americký výkonný radar, nazývaný X-band radar včasného varování před nepřátelskou hrozbou, bude nyní v Turecku a jeho údaje budou podle The Wall Street Journal využívat americká bojová plavidla s balistickými střelami Aegis u evropských břehů. USA věří, že protiraketový systém pokryje celou Evropu do roku 2018.