U Chile se zřítil letoun s 21 lidmi na palubě

Santiago de Chile - V Tichém oceánu asi 800 km od pobřeží Chile se do moře zřítilo chilské armádní letadlo Casa 212 s 21 lidmi na palubě. Stroj se kvůli silnému větru dvakrát neúspěšně pokoušel o přistání, pak se ztratil. Na jeho palubě byl i známý chilský televizní moderátor Felipe Humberto Camiroaga. Neštěstí se stalo nedaleko souostroví Juana Fernándeze.

„Když se letadlo blížilo k ostrovu, ztratil se radiový kontakt a bylo prohlášeno za ztracené,“ řekl chilský ministr obrany Andrés Allamand. Práci pátracích týmů ztěžuje soumrak. Starosta ostrovů Leopold González chilské televizi TVN řekl, že v moři asi kilometr od přistávací dráhy byly nalezeny části letadla včetně zavazadel cestujících. Velitel pátracích a záchranných akcí Otto Mrugalski ale prohlásil, že v okolí ostrovů se žádné trosky letadla nenašly.

Chilský prezident Sebastián Piñera:
„Dokážu si představit muka a nejistotu příbuzných 21 cestujících na palubě, o němž se předpokládá, že se zřítilo. Pro naši zemi to je těžká rána.“


Camiroaga na ostrov údajně letěl kvůli reportáži o obnově ostrovů po loňském únorovém zemětřesení a následné vlně tsunami, která zničila tamní hlavní město. Chilská televize TVN uvedla, že kromě něj letadlem letěli také další čtyři jeho spolupracovníci z ranního pořadu této největší chilské televize. Dalším z pasažérů byl obchodník Felipe Cubillos, švagr ministra obrany, který se podílel na rekonstrukčních pracích po ničivém zemětřesení.

Ostrovy proslavil román britského spisovatele Daniela Defoe Robinson Crusoe, napsaný podle skutečného příběhu dánského námořníka Alexandra Selkirka. Ostrovy leží asi 660 kilometrů od chilského pobřeží a žije na nich trvale asi 650 obyvatel.

/*json*/{"map":{"lat":-33.627770255879,"lng":-78.856430053711,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/