Ústřední zpravodajská služba (CIA) v roce 2004 dokonce údajně navrhla ustavit „stálou přítomnost“ v Libyi. Stephen Kappes, který byl v té době mužem číslo dva v hierarchii americké tajné služby, to uvedl v písemném sdělení tehdejšímu šéfovi libyjských zpravodajců Músovi Kúsovi. Kappes se k tvrzení listu odmítl vyjádřit.
Nejmenovaný americký činitel citovaný deníkem upozornil, že Libye se v té době snažila vystoupit z diplomatické izolace vůči západním zemím. Washingtonu se mimo jiné do roku 2004 podařilo přesvědčit Tripolis, aby pomohl zastavit teroristy, kteří útočili na Američany v USA i v cizině.
Peter Bouckaert, Human Rights Watch:
„Pro CIA a MI6 je nepříjemné, když vychází najevo, jak přátelské vztahy měly s Músou Kúsou, který má na rukou spoustu krve. Ty faxy začínají třeba 'Drahý Múso, děkujeme za pomeranče, byly výborné…', takhle si psali s agenturou, která mučila a likvidovala lidi.“
Músá Kúsa byl šéfem zpravodajských služeb pět let do roku 2009, pak zastával funkci ministra zahraničí. V průběhu libyjského povstání Kaddáfího tábor opustil a na konci března odcestoval do Londýna.
Abu Sálim - věznice, ze které málokdo vyšel živý
Americká CIA a britská MI6 Libyi vydávaly podezřelé z terorismu, ačkoli věděly, že budou mučeni. Jejich agenti se dokonce někdy sami výslechů účastnili. „Nejenže je unesla, ale poslala s nimi taky otázky, na které chtěla odpověď,“ doplnil Peter Bouckaert z Human Rights Watch. Důkazy o tom, jak Kaddáfí umlčoval politické oponenty, se našly i v nechvalně proslulém vězení Abu Sálim, odkud málokdo vyšel živý.
V nechvalně známé věznici zůstaly složky vězněných, jejich fotografie, zvukové i obrazové nahrávky, zápisy z výslechů a zprávy bezpečnostních složek. Velká část archivu je však nenávratně zničena, protože ji před několika dny někdo podpálil. Lidé teď ve zbytcích hledají naději, že jejich příbuzní jsou naživu. Většinou o nich nemají žádné zprávy už desítky let.
Zvěrstva v Libyi však osvobozením věznic zdaleka nekončí. V týdnu Kaddáfího vojáci zavřeli přes den v plechových kontejnerech 29 mužů. V tropickém vedru a bez vody to dvě třetiny z nich nepřežily. Z krutého zacházení jsou ale obviňováni i bojovníci povstalců. Amnesty International objevila jejich věznici přeplněnou vládními vojáky. V jedné cele jich bylo tolik, že se nemohli hýbat.
