Ukrajinská policie zlikvidovala tábor stoupenců Tymošenkové

Kyjev – Speciální oddíly ukrajinské policie dnes rozehnaly před budovou kyjevského soudu tábor stoupenců bývalé premiérky Julie Tymošenkové. Ta je od začátku srpna ve vazbě, soud řeší její obvinění z překročení pravomoci. V roce 2009 údajně uzavřela s Ruskem nevýhodnou smlouvu na nákup zemního plynu. Ona vinu odmítá a soud označuje za pomstu prezidenta Viktora Janukovyče.

Při dnešní policejní akci byl zlikvidován stanový tábor s výjimkou dvou agitačních stánků, jedenáct lidí policisté odvedli k výslechu. Kromě drobných strkanic se incident obešel bez násilí.

Stoupenci Tymošenkové, většinou pocházející z řad opoziční strany Vlast (Baťkivščyna), bezprostředně po jejím zatčení rozbili v centru města stanový tábor. Přestože soud nařídil jeho odstranění, policie proti demonstrantům až do dnešního dne nezasáhla. Podle kyjevských novinářů to bylo hlavně díky vynalézavosti opozičních zastupitelů, z nichž někteří označili stany za svou „poslaneckou kancelář“. Při dnešní akci ani tento manévr opoziční stanové městečko nezachránil. Na místo se dostavilo deset policejních autobusů, policisté stany obklíčili a srovnali se zemí.

Dnes obhájci obviněné už posedmnácté od zahájení líčení požádali o zrušení vazby uvalené na Tymošenkovou, když předchozích šestnáct žádostí předseda soudu Rodion Kirejev zamítl. Rozsudek lze podle ukrajinských médií očekávat do konce září.