Brown pod palbou vlastního ministra. Spolupráce byla peklo

Londýn – Britská politická scéna se po prázdninovém útlumu ještě pořádně neprobudila, a už je vystavena palbě z vlastních řad. V londýnském nakladatelství Atlantic Books dnes vycházejí memoáry bývalého ministra financí Alistaira Darlinga, který v knize kritizuje zejména svého ministerského předsedu Gordona Browna. Hlavní pozornost se pak soustřeďuje na to, jak britská vláda řešila v roce 2008 finanční krizi.

Hlavním tématem pamětí Back from the Brink: 1000 Days at No. 11 je dění v britské vládě během finanční krize z roku 2008. Na jejím pozadí pak popisuje postupný rozpad profesního vztahu s vlastním ministerským předsedou.

Spolupráci s Gordonem Brownem Darling přirovnává k návštěvě zubaře a podstoupení zákroku bez anestetik. Nástupce Tonyho Blaira, který řídil Británii od června 2007 do loňských voleb, označuje jako zmatečného, chaotického politika, častokrát ve vleku vlastních poradců, s nímž se spolupracovalo jen velice obtížně.

Hlas Darlinga má přitom v Británii o to větší váhu, že jeho vlastní ministerstvo bývalo tradičně označováno za seriózní, solidní a podle některých komentátorů až nudný úřad, se kterým se nikdy nepojil žádný skandál.

Temné dny, pekelné měsíce – Brown a jeho řešení krize

Otevřenou kritiku pak bývalý ministr financí směřuje především na postup, jakým chtěl Brown krizi řešit a uklidnit britskou veřejnost. „Gordon se rozhodl pro ekonomickou strategii, která byla postavena na tvrzení, že ekonomika se zotaví během příštích šesti měsíců,“ popisuje Darling situaci na Downing Street v době pádu amerických bank.

Sám ministr přitom označil hospodářské výhledy Spojeného království za nejhorší během posledních 60 let. Přestože nebyl daleko od pravdy, ve chvíli, kdy tuto perspektivu v roce 2008 představil, pokusil se ho premiér připravit o křeslo šéfa státní kasy. Darling celou situaci označuje za „temné dny a pekelné měsíce“, během kterých se „brutální“ Brown opakovaně snažil umístit své poradce v ministrově týmu.

Video Ivan Kytka a Alexandr Tomský o Darlingových memoárech
video

Ivan Kytka a Alexandr Tomský o Darlingových memoárech

Zpravodaj ve Velké Británii Ivan Kytka:

"Darlingovy memoáry přinášejí unikátní svědectví o tom, co se během finanční krize v roce 2008 dělo v centru mozku britské vlády.


A co na to Milliband?

Jak upozornil spolupracovník České televize v Londýně Ivan Kytka, vydání Darlingových pamětí předčasně zahájí poprázdninovou politickou sezonu; za jiné situace by ji zahájily až zářijové a říjnové sjezdy hlavních stran.

Se znepokojením Darlingovy memoáry očekává především momentální vedení opozičních labouristů. Kniha bývalého ministra financí totiž dává za pravdu kritice, kterou Browna zahrnul jeho předchůdce ve funkci ministerského předsedy Tony Blair, navíc může ovlivnit pozici současného šéfa labouristů; její současný lídr Ed Milliband patřil mezi Brownovy těsné spolupracovníky.