Libyjští islamisté žádají rezignaci přechodné vlády

Tripolis – Velitel libyjských islamistů, kteří pomáhali východolibyjskému Benghází v boji s jednotkami Muammara Kaddáfího, vyzval přechodnou povstaleckou vládu k rezignaci. Důvodem je podle něj skutečnost, že jejími členy jsou příslušníci bývalého režimu. Vůdce islamistických bojovníků Ismáíl Salabí rovněž v rozhovoru pro agenturu Reuters obvinil sekulární složky odboje proti Kaddáfímu, že se snaží pošpinit jeho souvěrce a vyvolat roztržku, z níž mohou těžit jen stoupenci svrženého režimu.

Salabí vedl bojovou jednotku, která měla významný podíl na obraně Benghází v prvních fázích povstání, tedy ještě před tím, než se do bojů zapojily vzdušné síly NATO. Jeho kritika na adresu Přechodné národní rady (NTC) je podle Reuters první otevřenou známkou sporů v povstaleckých řadách. „Úloha výkonného výboru NTC skončila, jde o pozůstatky bývalého režimu. Měli by všichni rezignovat v čele se svým šéfem,“ řekl Salabí v narážce na osobu Mahmúda Džibrila, druhého muže v NTC a předsedy povstalecké vlády. 

Zbraně pro Kaddáfího pocházely hlavně z Číny

Libyjská přechodná vláda má důkazy o letošních dodávkách čínských zbraní pro režim Muammara Kaddáfího, z nichž mnohé do země dorazily přes Alžírsko. Nedávné zprávy amerického tisku v pondělí v Tripolisu potvrdil vojenský mluvčí povstalců Abdal Rahmán Busin. Dodal, že dodavateli zbraní mohly být i východoevropské země nebo firmy ze západní Evropy. Žádnou ale nejmenoval. Do věci mohly být zapleteny i západní firmy, ale zřejmě nikoli ze zemí NATO, upřesnil bez dalších podrobností. Busin připustil, že vývozci nemuseli nutně vědět, že speciální zboží je určeno Kaddáfímu, protože kontrakty se dojednávaly přes spoustu prostředníků. Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí připustilo, že libyjští činitelé v Číně s několika zástupci místních zbrojovek jednali. Stalo se tak prý ale bez vědomí čínské vlády.

Salabí stojí v čele asi třítisícového sboru bojovníků. Minulý měsíc doprovázel do katarského Dauhá šéfa NTC Mustafu Džalíla, kterého údajně plně podporuje. Džalíl je bývalým ministrem vnitra Kaddáfího vlády. Salabí popírá jakékoli napojení na zahraniční extremisty a teroristickou síť al-Káida. „Bezvěrci mají své vlastní cíle a před mezinárodním společenstvím nás označují za extremisty. To povede k roztržce, která poslouží jen tyranovi,“ řekl Salabí.