Turecko přerušilo obchodní a vojenské vztahy s Izraelem

Ankara – Turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan dnes oznámil, že Ankara přerušuje obchodní a vojenské vztahy s Izraelem a posílí hlídky ve východním Středomoří. Vztahy obou zemí se výrazně zhoršily kvůli loňskému incidentu, kdy při zásahu izraelské armády proti flotile propalestinských aktivistů na moři nedaleko pásma Gazy zahynulo devět Turků. Erdoğan prohlásil, že turecká vojenská plavidla „budou častěji vidět“ ve východním Středomoří, a podotkl, že sám zřejmě Gazu navštíví. Šlo by o první oficiální návštěvu významného zahraničního politika od doby, kdy pásmo Gazy ovládlo radikální hnutí Hamás.

Turecko také chystá další sankce proti Izraeli. Zmrazeny budou podle Erdoğana vztahy v oblasti vojenského průmyslu. Rozsah plánovaných obchodních sankcí však není z premiérových slov jasný. Turecko na Izrael neuvalilo obchodní embargo, ale přerušilo stávající obranné projekty a nákupy od izraelských zbrojovek.

Izrael vyhlásil v roce 2006 blokádu palestinského pásma Gazy kvůli tomu, že tamní ozbrojenci z hnutí Hamás unesli izraelského vojáka Gilada Šalita. Námořní i pozemní blokáda byla zdůvodňována především snahou zamezit přísunu zbraní, kterými by radikální Palestinci mohli ohrožovat židovský stát. Loni se blokádu pokusila prolomit flotila propalestinských aktivistů. Izraelská armáda lodě zastavila, při zásahu bylo ale devět aktivistů zabito.

Video Telefonát Julie Urbišové a rozhovor s Petrem Zavadilem
video

Telefonát Julie Urbišové a rozhovor s Petrem Zavadilem

Turecko, které před loňským incidentem bylo hlavním izraelským spojencem v muslimském světě, v pátek pozastavilo platnost vojenských smluv s židovským státem, omezilo své tamní zastoupení a vypovědělo izraelského velvyslance. V sobotu turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu oznámil, že se Ankara chystá napadnout izraelskou blokádu pásma Gazy u Mezinárodního soudního dvora.